Hormon replasman tedavisinin kardiyovasküler performansa etkisi
  1. Tez No: 124496
  2. Yazar: MEHMET AKİF DÜZENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KURTULUŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
7.0ZET Hormon Replasman Tedavisinin Kardiyovasküler Performans Üzerine Etkisi AMAÇ: Menopoz, kadın yaşamının yaklaşık üçte birini ilgilendiren fizyolojik bir süreçtir. Menopozda over yetersizliğine bağlı hormon eksikliği nedeniyle bir çok organ ve sistemde değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerden en çok etkilenen sistemlerden bir tanesi de kardiyovasküler sistemdir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda HRTnin kardiyovasküler hastalıklardan korunmada yeri olmadığı anlaşılmıştır. Fakat kardiyak fonksiyonlar üzerinde HRT'nin etkisi yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma sağlıklı postmenopozal kadınlarda HRT'nin kardiyak fonksiyonlar üzerinde kısa dönem etkilerinin araştırılması amacıyla planlandı. MATERYAL - METOD: Çalışmaya HRT uygulanacak 37 ve kontrol grup için de aynı özelliklere sahip 32 sağlıklı postmenopozal kadın alındı. Tüm bireylere treadmill egzersiz testi ve standart ekokardiyografi yapıldı. Ardından doku Doppler pulsed wave yöntemi uygulanarak miyokardiyal hızlar ile sistolik ve diastolik zaman intervalleri ölçülerek miyokard performans indeksi hesaplandı.Üç ay sonra aynı işlemler tekrarlanarak bazal ve üç ay sonraki değerler karşılaştırıldı. BULGULAR: HRT alan grupta üç ay sonra egzersiz süresi (pO.001) ve METS değerinde (pO.001) anlamlı artış tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY The Effect of Hormone Replacement Therapy on Cardiovascular Performance. OBJECTIVE: Menopause is a physiologic period concerning one third of a woman's life. Changes in many organs and systems occur in menopause because of hormone defficiency due to ovarian failure. Cardiovascular system is one of the most affected system from these changes. Recent studies demonstrated that HRT had no place at preventing from cardiovascular diseases. However, the effect of HRT on cardiovascular functions hasn't been investigated widely. In this study, it is aimed to investigate the short term effects of HRT on cardiovascular functions in healthy postmenopausal women. METHODS: Thirty-seven patients given HRT were taken as study group and 32 patients with qualifications similar to study group were taken as control group.Treadmill exercise test and standart echocardiography were performed to every patient.Sequencely, by using pulsed wave tissue Doppler, sistolic and diastolic time intervals were measured and myocardial performance index was calculated. After three months, the same processes were repeated, and then baseline and 3 month values were compared.