Son dönem böbrek yetmezliği olan normotansif ve hipertansif olgularda sol atriyal apendiks, pulmoner ven ve sol ventrikül fonksiyonları
- Tez No: 124510
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİYAZİ GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
3. ÖZET Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY)'nde yüksek mortaliteye yol açan en önemli risk faktörü kardiyovasküler hastalıklar (KVH) dır. SDBY ve KVH'nın gelişimindeki benzer patogenez her ikisinin sık birlikteliğine yol açar. Bu çalışmada SDBY' de sol atriyal apendiks (S AA) fonksiyonları, pulmoner ven ve sol ventrikül fonksiyonları akımları üzerine hipertansiyonun ilave katkısının olup olmadığı araştırıldı. Çalışmaya SDBY tanısı almış sinüs ritimli yaşları 16 ile 75 arasında değişen 21'i kadın toplam 42 hasta alındı. Hastalar 25 hipertansif (13 'ü kadın) 17 normotansif (8'i kadın) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grup demografik ve temel klinik özellikler açısından benzerdi. Olgulara önce transtorasik ve arkasından da transözefagiyal ekokardiografi uygulanarak net görüntülerde SAA fonksiyonları (ejeksiyon fraksiyonu EF, zirve boşalma hızı ZBH, zirve doluş hızı ZDH) ve pulmoner ven akımları (sistolik PVS; diyastolik PVD, atriyal revers PVA) incelendi. Bütün veriler ortalama ± standart sapma olarak belirtildi. İstatistiksel analiz Student t testi ile yapıldı. P0.05), SAA EF (% 0.51+0.02 e 0.51+0.01 p>0.05), ZBH (86.7+0.03 e 88.2+0.02 cm/sn p>0.05), ZDH (83.2+0.03 e 82.2+0.01 cm/sn p>0.05) olarak saptandı. Hipertansif grupta sol ventriküler kalınlığı ve diyastolik disfonksiyon gösteren ekokardiyografık parametreleri sıklığı daha fazla idi. Hipertansif grupta IVS (cm), arka duvar kalınlıkları (cm) artmış idi (sırasıyla 1.27+0.01 e 1.21+0.02, p0.05 ve 55.0+0.02 e 51.7+0.02 p>0.05). SDBY' de hipertansiyonun varlığı sol ventrikül sistolik fonksiyonları ve SAA üzerine belirgin etki etmemekle birlikte sol ventrikül hipertrofısi ile diyastolik fonksiyon bozukluğu sıklığını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY The most important risk factor, responsible from higher mortality, is cardiovascular diseases (CVD) in the end stage renal failure (ESRF). Because of similiar pathogenesis in onset of CVD and ESRF, they frequently occure together. In this study, it was investigated whether there was an additional effect of hypertansion on the left atrial appendix (LAA) functions, pulmonar vein and left ventricul flow rate. 42 patient, whose diagnosis were ESRF with sinus rithym, were taken in this study. 21 of these cases were female and aged between 16 -75. Patients were divided into two groups namely, hipersantive (13 out of 25 female) and normotansive (8 out of 17 famele). Both of the two groups were also demogrophically and clinically similiar. Firstly transthorasic, later transoesophageal echocardiography were aplied to the cases, then, LAA fonctions ( fraction of ejection FE, peak out flowing rate POFR and peak filling rate PFR) and pulmonar vein flow rates (systolic PVS, diastolic PVD, atrial reverse PVA) were investigated on the clear images. All datas were expressed as mean ± standart deviation. Student-t test was carried out for statistical analysis and p0.05) whereas LAA, POFR, PFR values were (0.51±0.02 %, 86.7±0.03 cm/s, 83.2±0.03 cm/s vs 0.51±0.01 %, 88.2+0.02 cm/s, 82.2±0.01 cm/s, respectively, P>0.05). The frequency of left ventricular thickness and diastolic disfunction in echocardiography were higher in hypertensive compared with normotensive. Interventricular septum (IVS) (1.27±0.01 vs 1.21+0.02, P0.05, respectively). Although the presence of hypertension in the ESRF had no clear effects on left ventricular systolic function and SAA, It incresed the frequency of left ventricular hypertrophy and diastolic function failure.