Akromegalide hastalık aktivitesinin sol ventrikül performansı ve endotel fonksiyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of disease activity on endothelial function and left ventricular performance in acromegaly
  1. Tez No: 124509
  2. Yazar: EBRU AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LALE TOKGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET Akgül E., Akromegalide hastalık aktivitesinin endotel fonksiyonu ve sol ventrikül performansı üzerine etkisinin değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Uzmanlık Tezi, Ankara, 2003. Akromegalide endotel fonksiyonları ve sol ventrikül performansı üzerine yeterli bilgiye sahip değiliz. Bu çalışmada, 19 aktif akromegali ( ortalama serum IGF-I, 731 ±2 14 ng/ml, ortalama GH, 66±9 ng/ml), 18 kür akromegali (ortalama serum IGF- I, 295±116 ng/ml, ortalama GH, 2.3±2.0 ng/ml) ve kontrol grubu olarak da 25 sağlıklı birey, 2D/ Doppler ekokardiyografik yöntem ve doku Doppler görüntüleme metodu ile değerelendirildi. Ayrıca, brakiyal Doppler ultrasonografık yöntem ile akıma bağlı dilatasyon (FMD) ölçüldü. LDL, Lipoprotein (a), Apo B ve fibrinojen düzeyleri her iki akromegali grubunda kontrollerden belirgin olarak daha yüksek bulundu. HDL ise aktif akromegali grubunda diğer iki gruptan daha düşük idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Akgfil E.,The effect of disease activity on endothelial function and left ventricular performance in acromegaly. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Cardiology, Ankara, 2003. We do not know much about the impact of disease activity on endothelial function and left ventricular performance in acromegaly. In the study design, 1 9 patients with active acromegaly (mean serum IGF-I, 731 ±2 14 ng/ml, mean GH after oral glucose load, 66±9 ng/ml), 18 patients with cured acromegaly (mean serum IGF-I, 295±116 ng/ml, mean GH after oral glucose load, 2.3±2.0 ng/ml) and 25 healthy control subjects were evaluated by using 2D/Doppler echocardiographic methods and Doppler tissue imaging. In addition we measured endothelial function in the form of brachial artery flow mediated dilatation (FMD) by brachial Doppler ultrasonographic method. LDL, Lipoprotein (a), Apo B and fibrinojen levels were significantly higher than the control group in both of the acromegaly groups. However HDL was lower in active acromegaly than the other two groups. FMD was significantly lower than the control subjects in both of the acromegaly groups (active acromegaly: 8.1±4.0, cured acromegaly: 9.9±4.7, control: 17±3.0, p< 0,001). Though not statistically significant, FMD in the active group was lower than the cured acromegaly. As a traditional diastolic parameter, mitral inflow E/A ratio was lower in both of the acromegaly groups (active acromegaly: 1.3±0.3, cured acromegaly: 1.3±0.4, control: 1.6± 0.4,p