Obez ve fazla kilolularda kardiyovasküler hastalık risk göstergesi olarak yüksek duyarlılıklı C reaktif protein ve interlökin 6
C reaktive protein and interleukin 6 as a cardiovasculer risk parameter's in obese and overweight subjects
- Tez No: 124511
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜVEN, DR. HAYRİYE ENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul PTT Erenköy Sanatoryum ve Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
VII. ÖZET Çalışma Mart 2002-Haziran 2002 tarihleri arasında PTT Genel Müdürlüğü PTT Sanatoryum ve Hastanesi İç Hastalıkları ve Endokrinooloji polikliniğine başvuran 35 obez, 27 fazla kilolu ve 20 sağlıklı denek üzerinde yapıldı. Olgular BKİ'ne göre obez ( >30 ), fazla kilolu ( 25-29.9) ve kontrol (18.5-24.9) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Çalışma kapsamına alman bütün deneklerin yaş, cinsiyet, sigara kullanımı bakımından aralarında i ark olmamakla birlikte, tüm olgularda, altta yatan herhangi bir hastalık öyküsü, geçirilmekte olan akut infeksiyöz bir hastalık ve biokimyasal parametreleri etkileyebilecek herhangi bir ilaç kullanımı yoktu. Kan örnekleri günlük değişikliklerin etkisinden kaçınmak için 12 saatlik açlıktan sonra sabah 08- İ0 arasında, antekübital (dirsek içi) venden alındı.Bütün deneklerin glukoz, total kolesterol, LDL, trigliserid, HDL, fibrinojen, ürik asid, insülin, hs-CRP ve IL-6 değerleri tespit edildi. Bütün deneklerin vücut tartısı ve boyu ölçülerek ; BKİ = kilo (kg) / boy (m2) formülünden Yararlanılarak hesaplandı. İnsülin direnci HOMA formülüyle hesaplandı ( İR = Fi X G / 22.5 ).IR = insülin direnci, Fi = açlık insülin (mikroU/ml), G = açlık glukoz (mmol/ mi). BKİ ile hs-CRP ve IL-6 arasında korelasyon tespit edilerek, gerek obez, gerekse fazla kilolu olgularda, kardiyovasküler komplikasyonların gelişiminde düşük dereceli kronik inflamasyonun rolü olabileceği kanaatine varıldı. 57
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY I This study was performed on 35 obese, 27 overweight and 20 healthy subjects who referred to the i outpatient department of internal medicine and endocrinology of PTT Sanotorium and Hospital between Inarch- June 2002. I,1, The subjects were groupped into 3 categories according to their body mass index (BMİ) as ; > 30 (Obese), 25-29.9 (Overweight), 18.5-24.9 (Control). i All the subjects included in the study were blanced in terms of age, sex, smoking habits and in all individuals there was no history of chronic systemic illness, none of the subjects was on medication either before or at the time of the study which might affect biochemical parameters. In order to avoid diurnal alterations, blood samples were drawn from antecubital vein between OS LO am after 12 hours of fasting period.Glucose, fibrinogen, total cholesterol, LDL, trigliseride, HDL, iiric şcid, serum insulin, hs-CRP and IL-6 levels were assessed. Body weights and heights of all the subjects were measured and BMI was estimated using the ^relevent, BMI (kg/m2) = body weight / height equation. Resistance to insulin was estimated using HOMA equation. IR = IF X G / 22.5 where, IR = resistance to insulin, FI = fasting blood insulin (/iU/ml), G = fasting glycemia (mmol/ml). It was investigated that, there was a correlation between, BMI and hs-CRP, EL-6 levels and low grade chronic systemic inflamation contributes the development of CHD risk in both obese and overweigth subjects. 58