Atriyal fibrilasyonda başarılı direkt akım kardiyoversiyon sonrası intravenöz verapamilin atriyal refrakterlik üzerine etkiisi
The effect of intravenous verapamil on atrial refractoriness following successful direct current cardioversion for atrial fibrillation
  1. Tez No: 124540
  2. Yazar: HALİL TOLGA KOÇUM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER AKYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Amaç Bu çalışmada kronik atriyal fibrilasyonu olan hastalarda başarılı transtorasik direkt akım kardiyoversiyon sonrasında uygulanan intravenöz verapamilin atriyal efektif refrakter periyot süreleri üzerine akut etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca aynı hasta popülasyonunda verapamilin atriyal efektif refrakter periyodun hız değişimine adaptasyonu üzerine olan etkisinin de değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem Kronik atriyal fibrilasyon nedeniyle transtorasik direkt akım kardiyoversiyon planlanan 40 hasta çalışmaya alındı. Kardiyoversiyon sonrası sinüs ritmine dönen 33 hastada elektrofizyolojik çalışma yapıldı. Hastalardan 21 tanesine işlem sonrası intravenöz verapamil uygulandı, 12 hasta ise plasebo grubuna ayrıldı. Plasebo ya da ilaç uygulandıktan 30 dakika sonra tüm hastalara tekrar elektrofizyolojik çalışma yapıldı. Tüm hastalarda başlangıçta ve otuzuncu dakikada yapılan elektrofizyolojik çalışmada ekstrastimulus yöntemi ile 600, 500, 400 ve 350 ms stimülasyon intervallerinde atriyal efektif refrakter periyot süreleri belirlendi. Bulgular Çalışmada her iki grupta otuzuncu dakikada tüm stimülasyon intervallerinde (600, 500, 400 ve 350 ms) ölçülen atriyal efektif refrakter periyot süreleri arasında anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla p=0,663; 44p=0,250; p=0,527; p=0,593). Gruplar arasında tüm stimülasyon intervallerinde 0. dakika - 30. dakika atriyal efektif refrakter periyot sürelerinin değişim trendi karşılaştırıldığında verapamilin değişim trendi üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı saptandı (sırasıyla p=0,164; p=0,163; p=0,416; p=0,697). Ayrıca gruplar arasında, başlangıç ile otuzuncu dakikada ölçülen atriyal efektif refrakter periyot sürelerinin hız değişimine adaptasyonu karşılaştırıldığında verapamilin; atriyal efektif refrakter periyot sürelerinin hız değimine adaptasyonu üzerine plasebodan farklı bir etkisi olmadığı sonucuna varıldı (p=0,260). Sonuç Verapamil, kronik atriyal fibrilasyonu olan hastalarda başarılı kardiyoversiyon sonrası ölçülen atriyal efektif refrakter periyot süreleri ve atriyal efektif refrakter periyot sürelerinin hıza bağlı değişim trendi üzerinde etkisiz bulunmuştur. Bu sonuç, elektrofizyolojik yeniden yapılanmanın geç dönemlerinde ortaya çıkan ve m-RNA ekspresyonundaki adaptasyona bağlı olarak gelişen yapısal değişimlerin verapamilin akut etkisini oluşturan iyon kanal blokajı ile düzeltilemeyeceği görüşüyle açıklanabilir. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of intravenous verapamil on atrial refractoriness following successful direct current cardioversion for atrial fibrillation Aim The aim of this study is to assess the acute effect of intravenous verapamil on atrial refractoriness and the adaptation of refractoriness owing to rate in patients with chronic atrial fibrillation in whom sinus rhythm has been restored by successful direct current cardioversion. Material and Method Forty patients with chronic atrial fibrillation are enrolled in the study. Electrophysiological study is done on 33 patients at the begining and after 30 minutes following the administration of either verapamil or plasebo in whom sinus rhythm has been succesfully restored. During electrophysiological study, atrial effective refractory period is assessed by extrastimulus method at cycle lengths 600, 500, 400 and 350 milliseconds. Results Inter group difference of atrial effective refractory period duration, 30 minutes following the administration of either verapamil or plasebo was statistically non-significant at all cycle lengths ( 600, 500, 400, 350 ms). (p=0,663; p=0,250; p=0,527; p=0,593 respectively) 46Inter group difference of the shift trend of atrial effective refractory period duration was statistically non-significant over 30 minutes at all cycle lenths. (p=0,164; p=0,163; p=0,416; p=0,697 respectively) Verapamil did not have a significant effect on the adaptation of atrial effective refractory period duration owing to rate over 30 minutes (p=0,260). 47