Endüstri işçilerinin iş doyumu ve iş verimine depresyon, kaygı ve diğer bazı değişkenlerin etkisi
- Tez No: 12457
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA G. ERSEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada,“Endüstri işçilerinin Depresyon Düzeyleri, Durumluk-sürekli kaygı düzeyleri, cinsiyetleri, medeni durumları, eğitim düzeyleri, çalıştıkları işkolları, hizmet süreleri ve yaş gibi değişkenlerin işdoyumu ve işverimi üzerindeki etkileri”incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara il merkezindeki işletmelerde çalışan endüstri işçileri oluşturmuştur. Bunlardan örneklem olarak birbirinden farklı iş kollarını temsil etmek üzere, Tekstil ve örme Sanayi ve Ticaret A. Ş. (DÖRTEL ), Türkiye Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TESTAŞ) ve Madeni İnşaat İşleri T. A.Ş. (MÎTAŞ) seçilmiştir. Araştırma, 1988-89 kış aylarında bu üç işletmede çalışan toplam 420 işçi üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın bağ ımsız değişkenlerine ilişkin bilgilerden Durumluk ve Sürekli Kaygı düzeyleri Spielberger ' in“Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği”ile, depresyon düzeyi ise“Beck Depresyon ölçeği”kullanılarak ölçülmüştür. Bağımlı değişkenlerden işdoyumunun ölçümünde Hackman ve Oldham' m“İş doyumu ölçeği”nden, işveriminin ölçümünde ise; araştırıcı tarafından hazırlanan“İşçi Verimlilik Değerlendirme Formu”ndan yararlanılmıştır. Toplanan veriler çok yönlü varyans analizi ile çözümlenmiş, gözlenen farklar Duncan-q testi ile test edilmiş ve en az.05 manidarlık düzeyi benimsenmiştir. Elde edilen bulgular; Depresyon, durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin işdoyumu üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermiştir. Depresyonla durumluk ve sürekli kaygı düzeyleriyükseldikçe işdoyumunun düştüğü gözlenmiştir. Bu değişkenler işverimi üzerinde etkili bulunmamıştır. Cinsiyet ve medeni durum işdoyumu ve işverimi üzerinde tek başına etkili bulunmamıştır. Cinsiyet, ancak medeni durum ve sürekli kaygı değişkenleriyle birlikte alındığında işdoyumunu etkiler bulunmuştur. Buna göre işdoyumu, sürekli kaygısı düşük olan bekar kadın ve evli erkeklerde, evli kadın ve bekar erkeklere göre daha yüksektir. İşverimi üzerinde daha çok eğitim düzeyi ve yaş gibi özlük niteliklerinin etkili olduğu bulunmuştur. Genç ve eğitim düzeyi düşük işçilerin işverimlerinin düşük, orta yaşlı ve eğitim düzeyi yüksek işçilerin ise işverimlerinin daha yüksek olduğu tesbit edilmiştir. Ayrıca eğitim, durumluk kaygı ile birlikte işverimini etkilemektedir. Eğitim düzeyi düşük, durumluk kaygısı yüksek olan işçilerde işverimi yüksek bulunmuştur. Eğitim düzeyi, işçilerin işyerinden sağladıkları doyumu da etkilemektedir. Genç, yaşlı, kadın veya erkek eğitim düzeyi yüksek olan işçiler işyerinden beklediklerini bulamamakta, dolayısıyla işdoyumları düşmektedir. Beklenti düzeyi yüksek eğitimli işçilerde işdoyumunun düşük, işveriminin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Farklı işyerlerinde çalışanlar karşılaştırıldığında elektronik endüstrisi işçilerinin işdoyumu düzeyleri en düşük bulunmuştur. Hizmet süresi ise işten sağlanan doyumu ve işteki verimi etkiler bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this research the effects of variables such as sex, marital status, education, sectors in which they work, length of service, age, depression level, situational anxiety level and permanent anxiety level of the industrial workers on job satisfaction and productivity are investigated. Population of the research includes industrial workers who are employed in companies in the city of Ankara. For the sample three companies representing different sectors are chosen: Textile and Knitting Industry and Commerce CO., ( DORTEL ), Turkish Electronic Industry and Commerce CO., (TESTAŞ) and Steel Construction Industry CO., (MÎTAŞ). The research is done during the winter of 1988-89 academic year in three companies on 420 workers totally. Among the data related to the independent variables of the researh, the situational and permanent anxiety levels were measxired by using Spielberger ' s“State and Trait Anxiety Inventory”and the depression level was measured by using“Beck Depression Inventory”. Job satisfaction, one of the dependent variables, was measured by using Hackman and Oldham's“Job Satisfaction Inventory”. As another dependent variables was measured by job productivity“Employee Productivity Assessment Form”which has been prepared by the researcher. Data which were collected from the field are analized by ANOVA technique and Duncan-q test was applied for the differences found between the groups. In this research significant level of.05 or.01 is used.VI 1 Depression, state and trait anxiety are found to be influential on job satisfaction. As depression, state and trait anxiety levels increase job satisfaction decreases. On the other hand these variables are not influential on job productivity. Both- sex and marital status were found to be effective neither for job satisfaction nor for productivity. However, when taken together with education, marital status, sex a.nd trait anxiety seemed to be affective for job satisfaction. Accordingly, when trait anxiety is the lowest, the single women and married men have higher job satisfaction than married women and single men. More than the other variables especially education and age seemed to be important for productivity. Findings indicated markedly less productivity for young and uneducated workers whereas middle aged and educated workers seemed to have higher productivity. Both education and state anxiety were found to be effective in job productivity. The workers with low education and high state anxiety have a high job productivity. Education is found influential for the job satisfaction that workers obtain from their work. Educated workers who are young or old, male or female could not find the kind of satisfaction they seek in their work place which causes a decrease in their job satisfaction. For those educated workers with higher expectations we observe that productivity increases but job satisfaction decreases.vııı Differences in job satisfaction were found for those workers who are employed in different sectors. Low satisfaction of the workers in the electronic sector was especially noticable. Length of service was not found to be affective for job satisfaction and productivity.