Beytepe kampüsü A kapısı girişindeki mekana heykel uygulaması
- Tez No: 12456
- Danışmanlar: DOÇ. REMZİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Mimari tüm sanatları çatısı altında toplayan bir sanat dalı olup> yaşamsal ilişkileri kendi içinde barındıran ve kendine göre karakteri olan plastik bir yapı dır. Mimarinin ayırıcı özelliğiyle yaratılan boşluk (mekan) fayda sınırlarını aşar. Boşluk değerleri olan derinlik, uzunluk gibi boyutları, aydınlık, ışık, renk gibi hareket yönüyle heykel sanatına geniş imkanlar sunmaktadır. Heykel, varlığını sürdürebilmesi için mimarinin yarattığı mekana ihtiyaç duyarken belirleyici mimaridir. Fakat uygulamadan sonra heykel mimariyi bütünlemektedir. Birbirlerini tamamlayan bu iki sanat dalının ilişkisi fiziksel ve plastik biçimiyle bir bütün oluşturmak tadır.
Özet (Çeviri)
İİ SUMMARY Architecture is a branch of art which keeps all forms of art under its roof containing life functions and having a spesific character of its own plastic.structure. The space created by the bounding- property of architecture goes beyond benefit. This space with acti vity of dimensions sucb as depth, leng-th, light and color affers great opportunities to the art of sculpture. In order to exist, sculpture needs architecture which defines the space. However, sculpture compliments architecture. The relationship between two complimentary arts create a unit with it's physical and plastic form.