Anonim şirketlerde özkaynakları oluşturan menkul kıymetlerin ihracı ve muhasebeleştirilmesi
The Issuance and accounting of stocks and bonds that from equity capitals in joint stock companies
- Tez No: 124575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ANONİM ŞİRKETLERDE ÖZKAYNAKLARI OLUŞTURAN MENKUL KIYMETLERİN İHRACI VE MUHASEBELEŞTİRİLMESİ Volkan İLGAZ İşletme (Muhasebe) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Doç. Dr. Sahne ÖNCE Özkaynaklar, şirket sahipleri veya ortaklarının varlıklar üzerindeki haklarıdır, özkaynaklar; kuruluşta işletme sahiplerinin sermaye olarak koydukları değerlerden oluşur ve sermaye artışı ile büyüme gösterir, sermayenin azaltılması ile de küçülür. Her iki durum da özkaynaklarda değişiklik meydana getiren işlemlerdir. Elde edilen karların oto finansman yoluyla işletmede tutulması ve çeşitli nedenlerle oluşan varlıklarda ki değer artışları da ortakların varlıklar üzerindeki haklarını arttırır. Şirketin kuruluş aşamasında ya da sermaye arttırımı sırasında, sermaye taahhüdünde bulunan kişiler o şirketin ortaklan olurlar. Ortakların şirketin varlıkları üzerindeki haklan sermaye ( ortaklarca sağlanan sermaye) olarak ifade edilir. Şirket ortaklan bu haklarını ve paylarını temsilen hisse senetlerine sahip olurlar. Günümüzde sermaye piyasalarının gelişmesi sonucunda ve anonim şirketlerin finansman ihtiyaçlarını karşılamakta, hem yabancı kaynaklara hem de özkaynaklara başvurabilirler. Ancak şirketlerin daha çok özkaynaklardan finansman sağlama yoluna gitmek istemeleri sonucunda; çeşitli yatırımcı kitlelerinin durum ve arzulan da göz önünde tutularak yeni özkaynak niteliğindeki menkul kıymetlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çalışmada; TTK ve SPKn açısından, özkaynak niteliğindeki hisse senedi ve hisse senedi türevi olarak ifade edilen; Oydan Yoksun Hisse Senedi (OYHS), Katılma İntifa Senedi (KÎS) ve Kar Zarar Ortaklığı Belgesi (KZOB), menkul kıymetlerin ihraçları ve muhasebeleştirilmesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
111 ABSTRACT THE ISSUANCE AND ACCOUNTING OF STOCKS AND BONDS THAT FORM EQUITY CAPITALS IN JOINT- STOCK COMPANIES Volkan TLGAZ The Department of Business Administration ( Accounting) Anadolu University, The Institute of Social Sciences, September 2003 Adviser: Doç. Dr. Saime ÖNCE As is known, equity capitals are the rights of the owners and members of a company over assets. They are formed by the values invested by the owners of an administratioan as capital and they grow in paralel with increase of capital and decrease with reduction of capital. Both of the cases are transactions causing change in equity capitals. In the incorporation stage of the company or during the increase of capital, those who stipulated capital become the partners ( members) of the company. The rights of the partners over the assets of the company are called capital ( capital maintained by the members) the members of the company own share (stock) certificates representing those rights and shares. Nowadays, as a result of the development of capital markets, it is possible to refer to equity and forcing capitals in order to meet the financial requirements or needs of joint- stock companies. However, since the companies prefered to maintain finance through equity capitals, it caused the emergence of the stocks and bonds qualified as a new financial instrumants, taking the demands and requests of several investors and financiers. My purpose in conducting the study is to analyse the issuance and accounting of the share (stock) certificates qualified as equity capital and the stocks and bonds defined as derivatives of share (stock) certificates, ( shares excluding votingrigs rights, participating bonds bonds and profit and loss partnership certificates ) in terms of Turkish Commercial Law and Capital Markets Board of Türkiye.