Devre tatil sözleşmesi
Resort condominium contract
- Tez No: 124574
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM AKİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Devre Tatil Sözleşmesi başlığını taşıyan bu çalışmamızda, günümüz ihtiyaçlarının doğurduğu devre tatil sözleşmesi, Türk Borçlar Hukukuna özgü ilkeler çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma, ihtiyaçların yarattığı yeni kurumların tanıtılması ve hukuki açıdan değerlendirilmesi gerekliliğinin bir sonucudur. Bu amaç doğrultusunda hazırladığımız tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Tezimizin birinci bölümünde, öncelikle devre tatil sözleşmesinin tarihçesi ve ülkemizde dönemli yararlanmaya temel teşkil eden ilk uygulamaya değinilmiştir. Kavram başlığı altında, devre tatil sözleşmesi tanımlanmış, sözleşmenin unsurlarına yer verilerek tanımın içeriği genişletilmiştir. Ardından sözleşmenin hukuki niteliği konusunda sözleşme özgürlüğü ilkesi ve tüketici hukuku ilkeleri doğrultusunda yapılan değerlendirmelere ve görüşümüze yer verilmiştir. Tezimizin birinci bölümü devre tatil sözleşmesinin süresi ve devre tatil sözleşmesine benzer sözleşme tipleri hakkında açıklamalarla sona erdirilmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde, devre tatil sözleşmesinin şekli, kuruluşu hakkında açıklamalarda bulunulduktan sonra, günümüz koşullarında ortaya çıkan devre tatil sözleşmesinin yeni görünüm şekillerine yer verilmiştir. Tezimizin üçüncü bölümünde devre tatil sözleşmesinin, hükümleri ve sona ermesi incelenmiştir. Sözleşmenin hükümleri, tarafların sözleşmeden doğan karşılıklı hak ve borçlarını ifade eder. Söz konusu hak ve borçlar karşılıklı olarak birbirine göre belirlendiğinden çalışmamızda yalnızca hak sahibinin hak ve borçları incelenmiştir. Üçüncü bölümün sonunda devre tatil sözleşmesinin sona ermesi başlığı altında, sona erme sebepleri gruplandırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“ The Resort Condominium Contract”, resort condominium contract, which has occured as a modern demand, has been studied in respect of the principles of Turkish Law of Obligations. This study is the result of the necessity of the presentation of new institutions and the study of them in a legal perspective. With this aim, our thesis consists of three chapters. In the first chapter of our thesis, after mentioning first the history of the resort condominium contract, the first practice serve as a basis of the periodical using in our country ist given. Than under the title of concept, resort condominium contract was described and the definition was amplificated by explaning the elements of the contact. After all, it was given place to the evoluations and our point of view about the legal nature of the contract, in the light of principle of contractual freedom and general principles of consumer law. The first chapter of the thesis concludes with the statements on the duration of contracts and the kind of contracts which resembles with the condominium contracts. In the second chapter, first, the form and the establishment of the resort condominium contract were explained, and then, the new appearences of the contract was examined. In the third chapter, dispositions and the termination of the resort condominium contract was examined. Dispositions of a contract express the reciprocal rights and obligations. Since these rights and obligations are determined reciprocally, in our study, only the rights and the obligations of the condominium right owner was studied. At the end of the third chapter, under the title of termination of the resort condominium contract, by classifying the reasons of the termination, the subject was explained as a whole.