Sanal yönetimin işletme verimliliği üzerine etkisi ve digitürk'te bir uygulama
The Effect of virtual management on corporate productivity and a study at digitürk
- Tez No: 124579
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
DOKTARA TEZ ÖZÜ SANAL YÖNETİMİN İŞLETME VERİMLİLİĞİ ÜZERİNE ETKİSİ VE DIGITURKTE BİR UYGULAMA Meriç Esat BEBİTOĞLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2003 Danışman: Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN Yirminci yüzyıla damgasını vuran temel kavram“değişim”dir. Yirmi birinci yüzyıl da çok hızlı değişimlerin yaşanacağı bir çağ olmaya adaydır. Baş döndürücü bir hızla ilerleyen teknolojik değişim, toplumsal ve kültürel değişimle birlikte tüm kavramları sorgulanır ve hatta yeniden tanımlanır hale getirmiştir. Bu kavramlardan biri de yönetimdir. Tarih boyunca evrim süreci yaşayan, klasik, neoklasik, modem ve postmodern dönemlerden geçen yönetimin çağımızda sanal yönetime dönüşeceği öngörüsü tez çalışmasının temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle çalışma kapsamında bir yandan yönetim biliminin geçirdiği evrim dönemsel olarak incelenirken diğer taraftan da bilgi toplumu kavramı, Türkiye'nin durumuyla birlikte sanal yönetimin altyapısını oluşturan bileşenler ayrıntılı biçimde ortaya konmuştur. Çalışmanın somut sonuçlarla ortaya koymayı hedeflediği diğer bir varsayım ise; sanal yönetimin işletme verimliliğini olumlu yönde etkilediğidir. Geleneksel yönetim işlevleriyle sanal yönetim işlevlerinin karşılaştırılmasının ardından, örnek işletme olarak DIGİTURK'te sanal yönetim uygulamaları incelenmiş, sanal yönetimin işletme verimliliği üzerine etkisi gözlem, ölçümleme ve anket düzenleme yöntemleriyle saptanmaya çalışılmıştır. DIGITURK özelinde sanal yönetimle sağlanan verimlilik artışının farklı sektörlerde yer alan bir çok işletme için de, temel yaklaşımları itibariyle, örnek teşkil edebileceği düşünülmektedir.m Yaşadığımız çağın koşulları göz önüne alındığında bilgi toplumuna dönüşümün, tarım toplumundan sanayi toplumuna dönüşümle sağlanan sanayi devriminden bile daha önemli olduğunu, düşünülmektedir. Bu düşüncenin temelini artan rekabet koşulları ve giderek azalan kıt kaynakların daha verimli kullanım zorunluluğu oluşturmaktadır. Günümüzde yalnızca işletmeler değil, toplumlar da rekabet edebilirlik düzeylerine göre sıralanmakta, rekabet gücünü yitirenler ise varlıklarını devam ettirmekte zorlanmaktadırlar. Rekabet gücünün arttırılması verimliliğin arttırılmasında geçmektedir. Bu bağlamda sanayi devrimini yaşamamış Ülkemizin refah düzeyini yükseltebilmek, dünya ülkeleri arasındaki hak ettiği yeri alabilmesi için bilgi toplumuna dönüşüm hedefini mutlaka gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ülkemizin bilişim fırsatını kaçırmamak için, umut verici düzeyde olan donanım altyapısına entelektüel sermayeyi eklemesi, düşüngücü birikimi yaratarak bilim ve teknolojiyi amaç olmaktan çıkarıp araç haline dönüştürmesi gerekmektedir. Yaşamımızın her anında karşılaştığımız yönetim olgusunun sanallaşmasıyla birlikte sağlanacak verim artışının refah düzeyinin yükselmesinde kaldıraç görevi üstleneceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECT OF VIRTUAL MANAGEMENT ON CORPORATE PRODUCTIVITY AND A STUDY AT DIGITURK Meriç Esat BEBİTO?LU Department of Management Anadolu University Social Sciences Institute, January 2003 Advisor: Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN The most significant concept defining the twentieth century was“the change”. And it is supposed to define the new era, twentyfirst century, too. Besides cultural and social changes, technological change is moving very rapidly and forcing to question and redefine every single concept existing on the earth. Management is one of those concepts. The primary hyphothesis of this study consists the predunce of traditional management concepts to be transformed into virtual management concepts, which had already been evoluated from clasical to neoclasical, modern and postmodern management eras. Thus, at the theoretical part of the study, evolution of the management has been investigated while the componenets of the information management society has been examined on the other side. The other hyphothesis where the study aims to prove by certain results is the positive effect of virtual management on corporate productivity. After comparing traditional management functions versus virtual management functions, virtual management approaches in DIGITURK has been calculated by the methods of observing, measuring and surveying. The productivity level increase provided by virtual management would be a good example for the other corporations not only in telecommunications sector but also varied sectors by the help of its major principles applied. Under the tough circumstances of today, most probably it is more important to achive to be an“information society”rather than to be an“industrial society”in former times. The necessity of optimum usage of the scarse sources and the requirement of competitive advantage embodies this belief. Today, not only the corporations but also the societies are ranked by the criteria of competitiveness whereas the less competitive is eliminated. Higher competiton level is related with higher productivity. In order to increase the welfare level of Turkey, as a country who haven't taken part in Industrial Revolution, to reform an information society has vital importance. Information technology supplies many opportunities that Turkey wouldn't miss, requires a road map consist of adding intellectual capital onto inspiring level of hardware infrastructure. The increase of productivity by the visualization of management is predicted to have an unique role to provide a better welfare.