Hayvanat Bahçesi Masalı-Edward Albee
The Zoo Story-Edward Albee
- Tez No: 124580
 - Danışmanlar: PROF. ZELİHA BERKSOY
 - Tez Türü: Sanatta Yeterlik
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
SANATTA YETERLİK TEZ OZU HAYVANAT BAHÇESİ MASALI-EDWARD ALBEE Erol İPEKLİ Sahne Sanatları Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2003 Danışman: Prof.Zeliha BERKSOY İnsanoğlu yirminci yüzyılı, savaşların yarattığı yıkımlarla ve acılarla anımsayacaktır. Milyonlarca masum insan ne olup bittiğini bile anlamadan yaşamını yitirmiştir. İnsanoğlu bu acımasızlık karşısında yaşadığı şaşkınlığı ve korkuyu tanımlamakta zorlanmıştır. Bu savaşların neden yaşandığı hala açıklanamamıştır. Yaşanan acılardan çıkarılan sonuçların, sanat yoluyla, eleştirel bir tutumla gündeme getirilmesi gerekmektedir. Sanatın sorumluluklarından biri, içinde yaşadığı çağa tanıklık etmek, o çağın sorunlarını saptamak ve bunları insanların eleştirisine açmaktır. Tiyatro sanatçıları da bu sorumluluğunun gerektirdiği biçimde yeni anlatım yollan aramışlardır. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ortaya çıkan, ancak sistemli ve ilkeleri saptanmış bir tiyatro düşüncesine dönüşemeyen“Absürd Tiyatro Akımı”, bu arayışın sonuçlarından biridir. Gerçeğin yeniden tanımlanması amacını taşıyan“Absürd Tiyatro Akımı”, geleneksel tiyatro anlayışını reddederek, çağımızın artık başka bir tiyatro tanımına gereksinim duyduğunu ortaya koymuştur. Çünkü çağımızda olup bitenler karşısında insan çaresizdir. Giderek insan olmasının gereklerini yerine getiremez olmuştur. Yaşadığı dünyaya yabancılaşmıştır. Artık insanlar arasında iletişim kurulamamaktadır. Edward Albee, Avrupa'da filizlenen“Absürd Tiyatro Akımı”nın, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki savunucularındandır. Oyunlarında, insanın yalnızlığını, iletişim kurmakta yaşadığı zorluklan, yaşam ve ölüm temalarını ele alır.“Hayvanat Bahçesi Masalı”adlı oyununda Albee; yaşam ve ölüm arasındaki karşıtlığı, toplum dışına itilmiş bireyle, toplumun değerler sisteminin karşılaşmasını tartışır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Human beings will always remember the 20th century with the ruins and sorrows caused by wars. Millions of innocent people lost their lives without understanding what was happening. Human beings were contused by all the cruelty of war and could not easily explain the fear they felt. Art has many responsibilities. The necessity to express all these sorrows and the results through art in a critical way is one of them. Art has to witness its age, establish its own ages' issues and present all the issues to people for criticizing. The artists of theatre have also been searching for the new ways for expressing all of these issues that are the requirements of the arts' responsibility.“Absurd Theatre”which appeared after the Second World War and could not become a systematic theatre idea is one of the results of this searching. Since human beings are helpless against today's problems, alienating from the world in which they live, cannot communicate with each other and it is getting harder for them to act as human being, the“Absurd Theatre”which aims to re-define the reality, brings up the necessity for a different definition of theatre in our time by rejecting the traditional theatre understanding. Edward Albee was one of the defenders of European originated“Absurd Theatre”in the United States of America. The loneliness of human being, confrontation, abandonment, death and life are prime subjects of Albee' s works. In“The Zoo Story”Albee discusses the contrast between death and life and also the confrontation of an outcast from society with the social values system.