Otel işletmlerinin yiyecek-içecek bölümlerinde yeniden yapılanmanın uygulanması: Beş yıldızlı otel örneği
Applying of reengineering on food-beverage sections in hotels: Example of five star hotel
  1. Tez No: 124581
  2. Yazar: KADİR ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR DENİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ OTEL İŞLETMELERİNİN YİYECEK-İÇECEK BÖLÜMLERİNDE YENİDEN YAPILANMANIN UYGULANMASI: BEŞ YILDIZLI OTEL ÖRNEĞİ Kadir ÖZEL Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 2003 Danışman:Doç. Dr. Dündar DENİZER Türkiye'de otelcilik endüstrisi, son elli yıllık dönemde sanayileşme, şehirleşme ve ekonomik şartların iyileşmesi gibi nedenlerle önemli değişimler göstermiştir. Bu sürekli değişim, otel işletmelerini her geçen gün bir çok yenilikle karşı karşıya bırakmaktadır. Bu yüzden otel işletmeleri, teknolojiyi yakından takip etmek ve üretim süreçlerini değişen şartlara göre yeniden yapılandırmak zorundadırlar. 2000 'li yıllarda bir çok işletmede kullanılan yeniden yapılanma kavramı, otel işletmelerinde henüz yeni uygulanmaktadır. Uluslararası zincir otel işletmelerinin, değişim ve gelişim süreçlerini daha hızlı ve doğru uyguladıkları bir gerçektir. Yeniden yapılanma sürecine giren otel işletmelerinin, ilk olarak yiyecek-içecek bölümlerinde değişimi uyguladıkları görülmüştür. Bu nedenle araştırma, bu bölüm üzerine yapılmıştır. Bu araştırmada,“nitel araştırma yöntemi”kullanılarak otel işletmelerinin yiyecek-içecek bölümlerinde yeniden yapılanmanın uygulanması ve sektör yöneticilerine rehberlik yapma konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In the last fifty years manner, because of the industrialization, the urbanization and improvement of economic conditions, tourism sector in Turkey shows some important changes. This continuous change makes the hotel managements be face to face with lots of newness. So the hotel managements have to follow technology nearly and reengine product procedures by changing conditions. In 2000 years, the reengineering concept which is used at lots of managements for along time, is using new at hotel managements. This is the real that the chain hotel managements apply the change and improvement procedures fast and right than the others. The hotel managements which come into the reengineering manner, apply the change firstly to the food and beverage departments. Because of this, research is done in this department. İn this research,“qualitative search method”is used to find the appliability of reengineering at food beverage departments of the hotel managements and also consequences in orden to find some proposals to quide sector managers.