Otel yiyecek içecek bölümlerinde güçlendirmenin işgören performansına ve işten ayrılma niyetine etkisi: Afyonkarahisar'daki beş yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama
The effects of empowerment on employee performance and intention to leave in hotel's food and beverage departments
- Tez No: 502306
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
Günümüzde, işletmelerin rekabet gücü elde etmek amacıyla sahip oldukları tüm kaynakları etkin bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Bu kaynaklar içerisinde özellikle insan kaynakları, emek yoğun otel işletmeleri açısından daha da önem kazanmaktadır. Çünkü otel işletmelerinde çalışanların performansı; hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetinin belirleyicisidir. Bu nedenle, otel yönetimlerinin, işgörenlerin bilgi, beceri ve performanslarını artıracak yönetim yaklaşımlarından yararlanmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda, temelinde çalışanlara işleri ile ilgili yetki ve sorumluluk verilerek, bireysel ve örgütsel performansın artırılmasının amaçlandığı personel güçlendirme yaklaşımı, otel işletmeleri açısından önemli avantajlar sağlayacak bir yönetim yaklaşımı olarak görülmektedir. Yapılan bu çalışmada, otellerin yiyecek içecek bölümlerinde uygulanan güçlendirme faaliyetleri ile iş performansı ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın evreni, Afyonkarahisar ve Sandıklı ilçesinde faaliyet gösteren Turizm İşletme Belgeli 5 yıldızlı otel işletmelerinin yiyecek içecek bölümü işgörenleri ve yöneticilerinden oluşmaktadır. Veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmış; uygulama bölgedeki on adet beş yıldızlı otelde 513 işgören ve 27 yönetici üzerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra; t testi, varyans analizi, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çalışanların güçlendirme, iş performansı ve işten ayrılma niyetlerine ilişkin algılarının orta düzey ve üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda ölçekler/değişkenler arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Personel Güçlendirme, İş Performansı, Otel, İşten Ayrılma Niyeti, Yiyecek ve İçecek Bölümü.
Özet (Çeviri)
At the present time, businesses need to use their resources effectively in order to achieve competitive power. Among these resources, especially the human resources gain more importance in terms of labor-intensive hotel enterprises. Because the performance of the employees in the hotel enterprises; determines the quality of service and customer satisfaction. For this reason, hotel managements have to make use of management approaches that will enhance the knowledge, skills, performance of the employees. In this direction, the empowerment approach, which basicly aims to increase the individual and organizational performance by giving authority and responsibilities to employees on the basis of their work, is seen as a management approach that provides significant advantages for hotel enterprises. In this study, the relationship between the applied personnel empowerment activities of the food and beverage department of the hotel enterprises and job performance and intention to leave are examined. The research population consist of the employees and managers of the food and beverage division (service and kitchen) of the Ministry of Tourism Operation Licensed five-star hotel enterprises in Afyonkarahisar province and Sandıklı district. As a data collection technique, survey method was used; 513 empoyees and 27 managers in ten five star hotels in Afyonkarahisar and Sandıklı districts were participated in the survey. In the analysis of the data obtained through the questionnaire, t test, variance analysis, correlation and regression analyzes were applied as well as descriptive statistics. As a result of the research, it was determined that employees' perceptions of empowerment, job performance and intention to leave work are moderate and above. However, as a result of correlation and regression analyzes, significant correlations were found between scales/variables. KEY WORDS: Personnel Empowerment, Jop Performance, Hotel, Intention To Leave, Food and Beverage Department.