Yöneticilerde iş stresini engellemede çalışma yaşam kalitesini destekleyici programların kullanılması ve özel sektörde yapılan bir saha araştırması
Use of programmes for improving the quality of business life by reducing the stress at work and a related field project in private sector
- Tez No: 124582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KIREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ YÖNETİCİLERDE İŞ STRESİNİ ENGELLEMEDE ÇALIŞMA YAŞAM KALİTESİNİ DESTEKLEYİCİ PROGRAMLARIN KULLANILMASI VE ÖZEL SEKTÖRDE YAPILAN BİR SAHA ARAŞTIRMASI Çiğdem Ovacı İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart - 2003 Danışman: Doç.Dr. Çiğdem KIREL Günümüzde bir işletmenin etkin bir çalışma düzenini sürdürmesinde yöneticinin rolü büyük önem taşımaktadır. Yöneticinin bu sorumluluğuna değişen çevre koşullan, ailenin beklentileri ve kişisel beklentiler eklenince bireyler stresle karşı karşıya gelmektedir. Kişinin bu çok yönlü ve çeşitli istemler karşısında kalması genel olarak stres şeklinde tanımlanmaktadır. Yöneticilerde stres, yöneticinin sağlığının bozulmasına, performansının düşmesine yol açabilmektedir. İşletme de bu olgulardan olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu olumsuzlukları engelleyebilmek amacıyla işletmelerde çalışma yaşam kalitesini destekleyici programlar uygulanması stresi azaltabilecek bir yol olarak önerilmektedir. Çalışma yaşam kalitesini destekleyici programlar, çalışanların bireysel ihtiyaçlarının tatminine yardımcı olan bir iş çevresini oluşturmak amacıyla uygulanmaktadır. Bu kavram altında bireyin çalışma yaşamında tatmin olmasını sağlayan bir çok olumluIll müdahale teknikleri vardır. Bu programlar sayesinde iş yaşamını biraz daha insana yönelik hale getirmek mümkün olmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda yöneticilerde iş stresini engellemeye yönelik çalışma yaşam kalitesini destekleyici programların kullanılmasının sonuçlan incelendi. Birinci bölümde; stres kavramı, stresin benzer kavramlarla ilişkileri, genel uyum sendromu, yönetim ve stres ilişkisi, yöneticilerde stres yaratan başlıca etkenler ve stresli yaşamın belirtileri ve stresin neden olduğu başlıca sorunlar ele alınmıştır. İkinci bölümde; çalışma yaşam kalitesi kavramı, çalışma yaşam kalitesi kavramının temel öğeleri ve gelişim süreci, stresin yönetilmesi, yönetici stresini engellemede çalışma yaşam kalitesini destekleyici programların kullanılması incelenmiştir. Son bölümde ise teorik bilgilerden yararlanılarak konunun incelenmesi ve anketler yardımıyla bir özel sektör araştırması yapılarak elde edilen bulgular ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A director has a great role on an effective management. In addition to this important resbonsibility of management, a manager faces to exchanging environment conditions and expectations of his family. Stress is defined as a situation where a person is exposed to various demands. Stress of managers may lead to the health problems and decrease in performance. This situation has negative effects for the firm also. To prevent such problems, programmes that support the quality of life are suggested for a way to decrease stress. Quality of working life is creating a business and organizational environment which will directly respond to the needs of workers. The programmes which improve the quality of working life are used for creating a business environment which helps to the satisfaction of the needs of the managers. This concept involves many positive interference methods for the satisfaction of the individual in working life. By these programmes it becomes possible to make working life more human-oriented. Because of these reasons the effects of programmes which improve the quality of working life on stress are improved in our study. On the first part; we deal with the stress, general adaptation sendrome, the relationship between stress and management, causes and effects of stress. On the second part; we studied on the programmes which improve the quality of working life, management of stress and to use these programmes on stress management. And the last part contains a research about manager stress and the effects of the programmes which improve the quality of working life on stress management.