Muhasebe meslek etiğinin kamunun aydınlatılmasındaki önemine meslek mensuplarının yaklaşımları
Approaches toward the importance of accounting ethics in the illumination of public by the members of the profesession
  1. Tez No: 124588
  2. Yazar: HABİB AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURTEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
DOKTORA TEZ OZU MUHASEBE MESLEK ETİĞİNİN KAMUNUN AYDINLATILMASINDAN ÖNEMİNE MESLEK MENSUPLARININ YAKLAŞIMLARI Habib AKDOĞAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2003 Danışman: Doç.Dr.Nurten ERDOĞAN Genel etik davranışlar toplumun her kesimi tarafından kabul görmüş, doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden, haklıyı haksızdan ayırmaya yarayan ilke ve kurallar bütünüdür. Bir felsefe alanı olan etik ilke ve kurallar evrensel nitelikte olup, insan yaşamına yön veren değerlerdir. Temeli sosyal sorumluluk kavramına dayanır. Genel etik ilke ve kuralları toplumun genelini ilgilendirirken, meslek etiği ilke ve kuralları sadece o meslek mensuplarını ilgilendirmektedir. Bu anlamda muhasebe meslek etiği de genel meslek etiğinden farklı özellikler taşımaktadır. Muhasebe mesleğinde mutlak müşteri memnuniyeti yoktur. Muhasebe meslek mensuplarının doğru, güvenilir, tarafsız, bağımsız bilgi vermeleri, kamuoyunu aydınlatmanın temel aldığı sorumluluğa dayanır. Meslek mensuplarının etik ilke ve kurallara uygun davranıp davranmamaları kamuoyunu etkilemektedir. Zira genel anlamdaki kamuoyunun bilgi edinme hakları vardır. Mali tablolar aracılığıyla bunu sağlayan ise, meslek mensuplarıdır.Meslek mensupları sorumluluklarını en iyi biçimde yerine getirebilmek için; kişisel nitelikler, mesleki nitelikler, meslek bilinci ve etik nitelikler açısından donanımlı olmalıdırlar. Bu nedenle meslek mensuplarının eğitim gördükleri alanlarda bu konuları almaları, mesleğe başladıktan sonra sürekli eğitim şeklinde, meslek içi eğitimlerini sürdürmeleri gerekir. Bu alanda TÜRMOB'un ve bağlı odaların eğitim konusunda destek vermeleri gerekir. Ayrıca meslek etiği ilke ve kuralları, kamuoyunu aydınlatmayı da içine alan başlı başına bir yasal çerçeveye kavuşturulmalıdır. Yapılan anket çalışması bu isteği ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Common ethical behaviors are the totality of rules and principles whlich arc useful in distinguishing true from fals, good from bad and right from wrong, and are shared by the entire sections of the society. As a philosophical area while ethical rules and principles have universal characteristics, they are values which lead to direction of the human life. Their origions are based on the concept of social responsibility. While common ethical rules and principles are related with the general public, professional ethical rules and principles are only related with the members of that profession. In this sense ethics of accounting profession also contains certain characteristics which are different from general professional ethical rules. Absolute consumer statisfaction does not exist in the accounting profession. It is more objective. The task of the members of accounting profession as providers of true, secure, objective and independent information is based on the responsibility which takes the illumination of the public as basis. Whether members of the profession behave according to ethical rules and principles affects public. In fact, public has right to have information in general. Who are providing these through the analysis of fiscal sheets are the members of the profession. In order for the members of profession to meet their responsibilities they must be armed with individual and professional characteristics, professional conscious and ethical qualities. For this reason, it is necessary to study these subjects in the areas where the members of profession are educated, and to go on them during the work as a continuous education after starting job. TURMOB and associated chambers must give their supports on the education matters. In addition, ethical rules and principles must be reached to an overal legal framework which contains the illumination of public as well because the questionnaire carried out raises this demand.