Yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinde vergi tevkifatı
Tax witholding in multi-year construction and repairing business
- Tez No: 124589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÛZO YILLARA YAYGİN İNŞAAT VE ONARIM İŞLERİNDE VERGİ TEVKİFATI Mehmet Sah Mali Hukuk Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2003 Danışman: Yrd.Doç. Dr. Doğan GÖKBEL Yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri ve bu işlerin vergilendirilmesi Gelir Vergisi Kanunu içerisinde kendine özgü özellikleri ile ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü gelir vergisi uygulamasında temel prensip vergilendirmede“takvim yılı”esası olmasına karşılık yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri bu temel prensibin bir istisnası niteliğindedir. Yıllara yaygın inşaat onarım işlerinde kazanç tespiti, işin bittiği yıl yapılmakta, vergilendirme de bundan sonra yapılmaktadır. Yani yıllara yaygın inşaat onarım işlerinde 12 aylık bir periyot değil daha uzun bir süre söz konusu olup bu sürenin başlangıç ve bitişi farklı yıllara isabet ettiğinden özel bir vergileme rejimi uygulanması gereksinimi ortaya çıkmıştır. Bu yukarıda da ifade edildiği gibi vergilemede dönemsellik ilkesine getirilen bir istisnadır. Yıllara yaygın inşaat onarım işlerinde benimsenen bu özel vergileme rejiminin bir sonucu olarak işin devamı süresince kar zarar beyanı yapılmamakta dönem sonları itibarıyla hasılatın ve maliyetin kesinleşmemesi ve kazancın oluşum aşamasında bulunması nedeniyle kazanç tespitinin işin bittiği yılda yapılması yoluna gidilmektedir. Yıllara yaygın inşaat onarım işlerinde istihkak ödemelerinde kaynakla vergi kesintisi yapılmak suretiyle verginin geç ödenmesi sonucu ortaya çıkan Hazine kaybı telafi edilmektedir. Bir başka ifadeyle uzun süre belirli bir mükellef grubundan vergi alınmaması verginin mali amacı ve genellik ilkesi ile bağdaşmayacağı gibi, isin bitiminde yapılacak toplu ödeme de, mükellef yönünden ödeme güçlüğü doğuracaktır. Bu görüşten harekette bir yöndenIll vergilemedeki gecikmeyi telafi etmek bir yandan da mükellefin ödemedeki mali yükünü hafifletmek amacıyla yıllara yaygın inşaat işlerinde vergi tevkifatı (stopajı) uygulama alanına konulmuştur. Bu vergileme sistemi, yıllara yaygın inşaat onarım işlerinde yapılacak tevkifat konusunda uygulamada tartışmalı hususlar mevcuttur. Konunun Gelir Vergisinin genel yapısına bir istisna teşkil etmesi ve bu konuda tartışmalı hususların çok olması çalışmanın önemini daha da artırmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Construction and repair business that are typically completed in a multi- year time period and their taxation have their unique characteristics and important place in Income Tax Code. Since the main taxation principle in income tax applications is being a“Calendar year”whereas construction and repair business which take more than a year to complete can be thought to be an exception to the main principle. In multi-year construction reparing business, earnings determined at the end of the work and taxation takes place afterward. In another words, a multi-year construction work is not completed in a year beginning and completing of the work falls in different calendar years and therefore a special taxation regime applicable to this sector becomes necessary. This is an exception to general rule. As a result, while the work is in progress, no profit or loss calculation can be made, no certain revenue and cost figures become available. Thus, earning calculation and taxation postponed until the work is done. Given this, to compensate treasury's loss of late tax payment, tax witholding regime is applied each time a payment made in said business. This method can make the taxpayer to pay his tax owed easly, and also, compensates the treasury. There are however some controversies in applications and being an exception to Income Tax Code, this topic increase the importance of this study.