Vergi cennetleri, tercihli vergi rejimleri ve zarar verici vergi rekabetinin OECD ülkeleri ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of tax havens, the preferantial tax regimes and the harmful tax competition in terms of OECD countries and Turkey
- Tez No: 124587
- Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ HEPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
11 DOKTORA TEZ OZU VERGİ CENNETLERİ, TERCİHLİ VERGİ REJİMLERİ VE ZARAR VERİCİ VERGİ REKABETİNİN OECD ÜLKELERİ VE TÜRKİYE AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Şennur HOŞYUMRUK Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Nisan, 2003 Danışman: Prof. Dr. Fethi HEPER Bu çalışmanın amacı, dünya ve özellikle OECD'nin gündemini fazlasıyla meşgul eden ancak Türkiye gündemine henüz tam anlamıyla girememiş olan vergi cennetleri, tercihli vergi rejimleri ve zarar verici vergi rekabetini incelemektir. Vergi cenneti kavramı, genel olarak vergilerin bulunmadığı ülkeleri veya vergi oranlarının sıfır ve sıfıra yakın olduğu ülkeleri ifade etmektedir. Söz konusu ülkeler, tarım alanları ve fiziki yatırım alanları sınırlı olduğu için başka gelir kaynakları bulunmayan küçük ada ülkelerinden oluşmaktadır. Ekonomik kalkınmalarını sağlamada yabancı sermayeye ihtiyaç duyan bu ülkeler vergileri araç olarak kullanmaya başlamışlar ve global alandaki sermayenin ve yatırımların yönünü olumsuz yönde değiştirmişlerdir. Böylece, dünyanın gündemini uzun süre meşgul edecek olan tercihli vergi rejimleri ile zarar verici vergi rekabeti olgularının ortaya çıkmasına neden olmuşlardır. Tercihli vergi rejimleri hem vergi cenneti ülkelerde hem de pek çok gelişmiş ülkede uygulanmakta olan ve yabancı yatırımcılara sunduğu vergisiz kazanç avantajları nedeniyle tercih etme sebebi olan uygulamalardır. Zarar verici vergi rekabeti ise, vergi cennetlerindeki uygulamaların ve tercihli vergi rejimlerinin ortaya koyduğu bir sonuçtur.Ill Zarar verici vergi rekabeti ile mücadele çalışmalarına ilk defa 1996 yılında OECD tarafından başlanmış, Birleşmiş Milletler, G-8, Avrupa Birliği ve Mali Eylem Gücü gibi çokuluslu organizasyonlar da çalışmalara destek vermiştir. Konu ile ilgili çalışmalar halen devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EVALUATION OF TAX HAVENS, THE PREFERENTIAL TAX REGIMES AND THE HARMFUL TAX COMPETITION IN TERMS OF OECD COUNTRIES AND TURKEY Şennur HOŞYUMRUK Finance Department Anadolu University Institute of Social Sciences April, 2003 Adviser: Prof. Dr. Fethi HEPER The objective of this study is to investigate the tax havens, the preferential tax regimes and the harmful tax competition which have highly gotten the interest of the world and especially the agenda of the OECD, however, which have not been totally considered significant in the Turkey. The concept of tax haven, in general, meanssome countries where there is no tax or the tax rates are in their zero level and close to zero in some others. Such countries are small islands states having limited agricultural lands and physical investment areas, thus they have no alternative income sources. Countries requiring foreing capital in achieving their development began utilizing taxes as a means and changed the stream of tha capitals and investments negatively. For this reason, these countries caused preferantial tax regimes along with harmful tax competition realities which have covered the world agenda for a long time. The preferential tax regimes are tax practices which have been carried out both in tax haven and many developed countries because they introduce advantages tax free benefits to foreing investors. As for the harmful tax competition, it is the concequence of the practices of the tax havens and the preferantial tax regimes.The straggle against harmful tax competition has first been initiated by OECD in 1996 and mutinational organizations such as United Nations, G-8, Europen Community and Financial Action Task Force have supported this as well. The combat against this issue has still been countinued. «35SSS5Ö