İşletmelerde kriz yönetimi uygulamaları ve Kayseri tekstil ve giyim işletmelerinde bir araştırma
The Applications of crisis management in business: An evidence from Kayseri textile and apparel industries
- Tez No: 124593
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ BERBEROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZU İŞLETMELERDE KRİZ YÖNETİMİ UYGULAMALARI VE KAYSERİ TEKSTİL VE GİYİM İŞLETMELERİNDE BİR ARAŞTIRMA Gül YÎĞİTOĞLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2003 Danışman: Prof. Dr. Güneş BERBEROĞLU Hızla değişen ve gelişen dünyada ayakta kalabilmek için işletmelerin, stratejik yönetim çalışmalarına ağırlık vermeleri ve karşılaşabilecekleri her ortam için hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Bu çalışmada, stratejik yönetim konuları içinde yer alan, işletmelerde kriz yönetimi uygulamalarına ve bu kapsamda Kayseri il sınırları içinde faaliyet gösteren tekstil ve giyim işletmeleri üzerinde yapılan bir araştırmaya yer verilmiştir. Amaç, Kayseri'de faaliyet gösteren tekstil ve giyim işletmelerinin yaşadıkları krizleri, bu krizlerden etkilenme derecelerini, uyguladıkları kriz yönetim türünü ve kriz dönemlerinde izledikleri politika ve stratejileri tespit etmektir. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında farklı ölçeklerde 83 işletme yer almaktadır. Araştırma sonucunda, Kayseri'de faaliyet gösteren tekstil ve giyim işletmelerinin, sektörlerinde deneyimli olmalarına rağmen kriz yaşadıkları ve kriz etkilerini atlatabilmek için en az bir yıla ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan işletmelerin çoğu kriz dönemlerinde reaktif kriz yönetim türünü uy gulamaktadırlar. Sonuç olarak, kriz dönemlerini başarıyla yönelebilmeleri için işletmelerin kriz yönetim sürecini, genel yönetim stratejileri arasına almaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In a changing and developing world, in order not to collapse, businesses have to focus on strategic management studies and have to be ready for every state that they will face up to. In this study, the applications of crisis management in business that is the part of strategic management and as a concept the research about textile and clothing firms in the province of Kayseri are examined. The aim is to determine the crisis which the textile and clothing firmsin Kayseri have the effects of degress of the crisis, the kind of crisis management they carry out and the policy and strategies that are followed by the firms. In this study a public survey method has been used. 83 firms of different sizes of textile and clothing sector are selected within the scope of this research. The result of the research indicates that, in spite of their experiences in their own sector, the textile and clothing firms in Kayseri pass through crisis and they needs at least one year to overcome the crisis effects. A large number of firms that are included this survey practice reactive crisis management method in this crisis conditions. As a result, businesses have to put crisis managenet process into their general management strategies to administer the crisis period successfully.