Televizyon haberciliğinde bir mesleki kişilik olarak 'anchor' - kaynak kişi özellikleri boyutunda değerlendirilmesi ve Türkiye'deki uygulama biçimine yönelik durum saptaması
The Evaluation of 'anchor' as a professional personality in TV news making-by being a source person and its situational assessment through the applications in Turkey
- Tez No: 124606
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
11 DOKTORA TEZ OZU TELEVİZYON HABERCİLİĞİNDE BİR MESLEKİ KİŞİLİK OLARAK“ANCHOR”-KAYNAK KİŞİ ÖZELLİKLERİ BOYUTUNDA DEĞERLENDİRİLMESİ VE TÜRKİYE'DEKİ UYGULAMA BİÇİMİNE YÖNELİK DURUM SAPTAMASI- İzlem KESKİN VURAL Basın Yayım Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2003 Danışman: Prof. Dr. A. Haluk YÜKSEL Televizyon haber bültenlerinin, yayın akışı içerisinde televizyonun en çok izlendiği düşünülen zaman kuşağında yer alması, ayrıcalıklı öneme sahip olduğunun bir göstergesidir. Bu zaman dilimi içerisinde yer alan programların en çok izler kitleye ulaşması, içeriğinin ilginç ve dikkat çekici olması ile doğru orantılıdır. Bu bağlamda değerlendirildiğinde televizyon haber bülteninin gerek içerik, gerek görsellik ve gerekse sunum biçiminin farklılık sergilemesi gerekmektedir. Televizyon haberlerinin, bilgilendirici, etkileyici, inandırıcı, yönlendirici ve kanaat geliştirici özelliklere sahip olduğu kabul edilirse haberlerin sunum, biçim ve teknikleri ile bu haberleri sunanlar, televizyonun etkin kitlesel iletişim aracı olması açısından önem arzetmektedir. Çalışmanın ana temasını; televizyon haberlerinin sunumunu gerçekleştiren; haber olarak adlandırılan ürünün vitrinini oluşturan ve ürünü hedef kitleye ulaştırma sürecindeki son mesleki kişilik..olan haber sunucusu oluşturmaktadır. Televizyonda haberin hazırlanma, yönetim ve sunum süreçleri gibi aşamalarda rol alan ve Türkiye'de henüz yeni bir kavram ve mesleki kişilik olan“anchor”, haberin izlenmesinde, beğeni ve ilgi toplamasında, etki gücü yaratmasında ve kanaat oluşturmasında temel bir faktör olarak düşünülmektedir. Türkiye'de televizyon haberciliğinde“anchor”mesleki kişiliği irdelenmeyi gerektirmektedir. Araştırmada kavramsal olarak“anchor”ı tanımlamak, donanım, birikim ve kişisel özelliklerini belirlemek, haber süreci içindeki görev ve işlevlerini ortaya koyarak süreç içindekiIll konumunu saptamak ve“anchor”mesleki kişiliğine ilişkin akademik bir netlik kazandırmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede, çalışmanın birinci bölümünde, kitle iletişim aracı olarak televizyon ve haber verme işlevi, kitle iletişim çalışmalarında kuramsal yaklaşımlar ile Dünya' da ve Türkiye'de televizyon haberciliğinin tarihsel gelişimi irdelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, televizyon haberi, televizyonda haber ve haber program türleri kavramsal olarak irdelenmiş ve televizyon haberciliğinin özelliklerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde, televizyon haber sürecinin işleyişi, süreç içerisinde yer alan kişilikler ile iletişim sürecinde kaynak kişi özellikleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise, Türkiye'deki profesyonel televizyon habercileri ile kavramsal olarak anchor, tarihsel süreci ile anchor, kaynak kişi özellikleri boyutunda anchor, haberin yönetim, hazırlanma ve sunum sürecindeki işlevi, önemi ve misyonu hakkında yapılan görüşmelere yer verilmiş ve elde edilen görüşler çerçevesinde“anchor”mesleki kişiliğinin Türkiye'deki uygulamaya yansıyan görüntüsü irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EVALUATION OF“ANCHOR”AS A PROFESSIONAL PERSONALITY IN TV NEWS MAKING -BY BEING A SOURCE PERSON AND ITS SITUATIONAL ASSESSMENT THROUGH THE APPLICATIONS IN TURKEY- İzlem KESKİN VURAL Press and Publication Program Anadolu University Social Sciences Institute, June 2003 Advisor: Prof. Dr. A. Haluk YÜKSEL Since the news are broadcasted at the prime time period in television it can be asserted that they have an exceptional importance in TV broadcasting. In prime time broadcasting the interesting and attention getting programs reach an extensive audience in a proportional sense. Given this fact the news programs on TV should differ in terms of their features including visual components and their presentation style. When the news are recognized as informative, persuasive and manipulative that lead to an improvement in opinions the forms, presentation and techniques as well as the newscasters display a very important significance from the perspective of television being a mass communication tool. The main theme of this study is comprised of the notion of the newscaster who is the professional personality within the process of conveying the news to the target audience by being the showcase for the process. The“anchor”who plays a major role in the preparation, management and presentation process of TV news is presumed to be the main factor in order for news to be watched, got major interest, praised and impacting that lead to formation of opinions. It should be noted that the notion of“anchor”is a new concept and style of personality in Turkey and needs to be examined in detail as a profession. BMljKftllMttASYWIt is aimed to make a clarification of“anchor”as a professional personality in the research by defining“anchor”as a concept and assessing his/her cumulative features and personal traits and also explicating his/her functions and duties within the process of production of news. Within the given framework certain notions are examined as follows in the first chapter of the study: Television as a mass medium and its function of spreading the news and theoretical approaches in mass communication studies with the historical development of TV news-making in Turkey and throughout the world. In the second chapter of the study TV news and news programs are conceptually evaluated and also the features of TV news-making are studied. The third chapter is comprised of the assessments about the processing of the news-making and the personalities who take place in the process and also the traits of the source persons in the communication process. In the fourth chapter of the study certain interviews are evaluated in order to explicate the applied showcase of“anchor”as a professional personality in Turkey. Interviews are based on the following features about the“anchor”and professional TV news reporters and makers in Turkey as showcase: The features concerning the“anchor”as a concept and as a notion in the historical process and also as source person with his/her functions, importance and mission within the process of the preparation and presentation of news.