Bilişim teknolojileri ve finansal yapılanma sürecinde bütünleşmiş Türk tur operatörleri için bir uygulama ve model önerisi
An Application and a model proposal for Turkish tour operators during the course information technologies process of financial structuralization
- Tez No: 124605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YARCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Ill DOKTORA TEZİ ÖZÜ BİLİŞİM TEKNOKNOLOJİLERİ VE FİNANSAL TUR OPERATÖRLERİ İÇİN BİR UYGULAMA VE MODEL ÖNERİSİ Erkan SEZGİN Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2003 Danışman: Doç. Dr. Şükrü Yarcan Küreselleşme eğilimi, uluslararası pazarda çalışan turizm şirketlerinin yapılarında değişiklikler ;- neden olmaktadır. Rekabet, pazar payını artırma ve imaj geliştirme çalışmaları farklılaşan küresel pazardaki önemli kavramlar haline gelmiştir. Küreselleşme eğilimi, Avrupa Birliği'ndeki kurumsallaşma sürecini de etkilemiş ve şirketler, Birleşik Devletlere dönüşen büyük pazardaki paylarını artırmak istemişlerdir. Bu amaçla şirketler, yeni pazarlarda yatırımlar yaparak bütünleşmişlerdir. Ayrıca, gelişen bilişim teknolojilerinden ve finansman araçlarından da yararlanarak farklı ülkelerdeki yatırımlarını tek merkezden denetleyebilmeyi ve riski azaltmayı hedeflemişlerdir. Avrupa turi zm endüstrisine yönelik çalışan ve incoming pazarı ağırlıklı uzmanlaşan Türk turizm şirketlerinin, Avrupalı şirketlere karşı rekabet stratejilerini yemden gözden geçirmeleri gerekmektedir. Çalışmada önce, Türk ve Avrupalı şirketlerin kununsallaşma/bütünleşme, bilişim teknolojilerinin kullanımı ve finansal yapılanma alanlarında anket araştırması yoluyla bir karşılaştırması yapılmıştır. Daha sonra -elde edilen bulgulardan da yararlanılarak- Türk şirketlerin uluslararası pazardaki rekabet güçlerini artırabilmeleri amacıyla bir model önerisi geliştirilmiştir. X.
Özet (Çeviri)
IV Ph D. THESIS ABSTRACT AN APPLICATION AND A MODEL PROPOSAL FOR TURKISH TOUR OPERATORS DURING THE COURSE OF INFORMATION TECHNOLOGIES AND PROCESS OF FINANCIAL STRUCTURALIZATION Erkan SEZGİN Department of Tourism and Hotel Management Institute of Social Sciences, Anadolu University, May 2003 Advisor: Assoc. Prof. Şükrü Yarcan Competition, market share and image are important concepts of changi ig global market. Globalization trend causes structural changes for tourism companies, which operate in international markets. Globalization trend also effects instutitionalization process in European Union and companies aim to increase their market share in this new United States of Europe. To do so, companies' investigations and integrations in new market have increased. Aiming central auditing and risk reduction of international investments, companies have used new information technologies and financial instruments. Becoming a member of European tourism industry, and operating mostly in incoming tourism, Turkish companies have to rebuild their competition strategies. Turkish and European companies' structures about“instutitionalization/integration”,“use of information technologies”and“financial structuralization”have been compared in this study first. To promote Turkish companies' competitiveness in international markets, a model has been developed next.