Havayolu işletmelerinin ana üs seçim kriterleri ve Türk Hava Yolları A.O'nın Atatürk Havaalanı'nı ana üs seçim kriterlerinin incelenmesi
Base selection criteria of airlines and evaluation of selection criteria of Atatürk Airport as a base of Turkish Airlines
  1. Tez No: 124612
  2. Yazar: ZİYA DÜZTEPELİLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN OKTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HAVAYOLU İŞLETMELERİNİN ANA ÜS SEÇİM KRİTEMLERİ VE TÜRK HAVA YOLLARI A.O.'NIN ATATÜRK HAVAALANFNI ANA ÜS SEÇİM KRİTERLERİNİN İNCELENMESİ Ziya DÜZTEPELİLER YÜKSEK LİSANS TEZİ Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç. Dr. Hakan OKTAL Orta ve uzun mesafelerde hız, konfor, zaman tasarrufu gibi avantajlarla, diğer ulaşım sistemlerine oranla daha çok tercih edilen hava taşımacılığı, küreselleşme düşüncesinin doğmasına neden olan önemli bir sektördür. 1978 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki serbestleşme hareketi, dünyanın diğer bölgelerim de etkilemiş ve bütün dünyada havayolu pazar yapısı değişmiştir. Bunun sonucu olarak, havayolu işletmeleri, varlıklarını sürdürebilmek, gelirlerini arttırabilmek ve diğer havayolu işletmeleri ile rekabet edebilmek için uçuş ağ yapılarını geliştirmişlerdir. Topla ve dağıt sistemi ağ yapısı, havayolu işletmelerinin başarılı olabilmek için geliştirdiği bir ağ yapısıdır. Havayolu işletmeleri, bu ağ yapısının merkez havaalanları içinden bir ya da birkaç tanesini ana üs olarak seçerek, etkili ve başarılı bir yönetim oluşturmayı amaçlamışlardır. Seçilen ana üssün uçuş ağ yapısına uygun olması, havayolu işletmelerinin pazar gücünü artırmakta ve bulundukları havaalanında onlara bazı ayrıcalıklar kazandırmaktadır. Türkiye'de iç ve dış hatlarda uçuş ağ yapılarını topla dağıt sistemine uygun olarak düzenleyen tek tarifeli havayolu işletmesi Türk Hava Yollan A.O.'dır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT BASE SELECTION CRITERIA OF AIRLINES AND EVALUATION OF SELECTION CRITERIA OF ATATÜRK AIRPORT AS A BASE OF TURKISH AIRLINES Ziya DÜZTEPELİLER Civil Aviation Management Program Anadoiw university, Institute of Social Sciences, February 2003 Advisor: Ass. Prof. Dr. Hakan OKTAL Air transport, which is preferred for its advantages such as speed, comfort and saving time to other means of transport, is a sector which leads the thought of globalization. The deregulation act in 1978 in USA, have had an effect on the other areas of the world, too; and the structure of the airline market has changed all over the world. Consequently, airlines have developed their network structure in order to be able to maintain their existence, increase their income and compete with other airlines. Hub and spoke system network structure is a kind of network structure that airlines have developed in order to be successful. Airlines intend to form an effective and successful management by selecting one or more airports as base among their hub airports. The suitability of the base in which the network structure increases the market power of airlines and they lead the airlines to have some privileges. Turkish Airlines is the only scheduled airline which arranges its network structure appropriate to hub and spoke systems in domestic and international routes.