Türkiye'de menkul kıymetler yatırım fonlarının işleyişi ve karşılaştıkları sorunlar
  1. Tez No: 12462
  2. Yazar: HALİT GÖNENÇLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER LALİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET I960' lı yıllardan itibaren Türkiye'de sermaye piyasasının nasıl oluşturulabileceği ve gelişmenin nasıl sağlanabileceği hep tartışılmıştır. 1982 yılında Sermaye Piyasası Kanunu yürürlük kazanmış ve Sermaye Piyasası Kurulu göreve başlamış, 1985 yılının sonunda da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası faaliyete geçirilmiştir. Bu süre içinde sermaye piyasasını geliştirme yönünde sürekli düzenlemeler yapıla gelmiştir. Sermaye piyasasının gelişiminde en önemli faktör, piyasaya duyulan güven faktörüdür. Bu nedenle işlemleri gereği finansal sistemin kısa vadeli kısmında yer alan ticari bankalar, kanun koyucuların yatırımcıların korunması amacıyla getirmiş oldukları düzenlemelerle sermaye piyasasına da girmişler ve önemli paylar elde etmişlerdir. Böylece ticari bankalar finansal sistemde üstün bir role sahip olmuşlardır. Bu Türk Finansal Sisteminin temel yapısını oluşturur. Türk Finansal Sisteminin yapısını oluşturan ikinci temel taş da, hükümetlerin bütçe açıklarının finansmanı için finansal piyasalara müracaat etmeleridir. Hükümetlerin bu tutumu özel sektörün tahvil çıkarma imkanlarını oldukça sınırlandırmaktadır. Sermaye piyasası kanununda iki tür yatırım şirketinden bahsedilmektedir: - Menkul kıymetler yatırım ortaklıkları.Ill - Menkul kıymetler yatırım fonları. Menkul Kıymetler Yatırım Fonlarının uygulamaya geçişi oldukça yenidir. Yatırım ortaklıklarının halen uygulaması bulunmamaktadır. Ortak yatırım tecrübesi, ülkemizde oldukça yeni olmasına karşılık yatırım fonlarının bir takım özellikleri ve fonların yönetimine ilişkin bazı konular ortaya çıkmıştır. Bu konular, sermaye piyasasının geleceği ve ortak yatırım işlemleri içinde bir takım potansiyel sorunlar olduğunu göstermektedir. Ortaya çıkan sorunları üç guruba ayırmak mümkündür. Hukuki düzenlemelerden doğan sorunlar birinci gurubu oluşturur. Aslında yine düzenlemelerden dolayı oluşan ikinci ve en önemli sorun ise yatırım fonlarının kurulmasının ticari bankaların tekeline verilmiş olmasıdır. Ticari bankalar bu alanda deyim yerinde ise, istedikleri gibi at koşturabilmektedirler. Sorunların üçüncüsünü, Türkiye'de ikincil tahvil piyasasının gerektiği gibi işlememesi oluşturmaktadır. îşte bu sorunların ortaya çıkardığı, aşılması gerekli bir çok problem vardır. Bu problemler için neler yapılması gerektiği çalışmanın temel amacını da oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Since 1960 's, it's argued that how the capital market can be established and developed in Turkey. In 1982, The Law of Capital Market enacted and the Capital Market Board was settled. After that, at the end of 1985, Istanbul Stock Exchange Market was opened. In this period it has come to make substantial regulations in order to develop the capital market. The most important factor for the development of capital market is the factor of confidence to the market. In this reason, the commercial banks which are basicly placed in money market, as a result of their functions and transactions entered to the capital market and got important shares. The extensive power of commercial banks in the financial system is the result of the legislators' concern for the protection of investors. Then, for the commercial banks having very vide range of role is one of basic feature of Turkish Financial System. The second feature of Turkish Financial System is the government's recourse to the financial markets to finance the budget deficit. In this matter, the possibility for private sector to issue bond has been limited. The Law of Capital Market contains two investment companies: - Investment trusts- Mutual funds As an element of investment companies mutual fund is a new application and investment trusts has not been in action yet. Despite the fact that the Turkish experience in collective investment business is quite recent, certain common characteristics of mutual funds, and particular issues concerning their management have already come to light. The existing problems can be categorized in three groups. The first group is the problems raising from legislative regulations. The second and most important problem is that mutual funds can only be formed by commercial banks. The third has raised from inefficient operation of secondary bond market. There are a lot of problems which has to be solved causing this structure. The main goal of this master's thesis is to search the ways in order to solve the problems.