Mutual funds
  1. Tez No: 26152
  2. Yazar: REBİA BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERPİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET 1980' li yıllarda Türk Sermaye Piyasası 'nda birçok yeni f inansal yatırım tipleri denenmiştir. Türkiye'deki ilk yatırım fonu 1987 Temmuzunda kurulmuştur. Yatırım fonları küçük yatırımcıların sermaye piyasasına girmelerini böylece piyasanın gelişmesini, veriminin artmasını ve sermaye dağılımının iyileşmesini sağlar.. Çalışmanın amacı bu yeni yatırım aracının, yatırım fonlarının çalışması hakkında okuyucuya bir fikir vermesidir. Çalışma, Menkul Kıymetler Yatırım Fonlarının Sermaye Piyasası içindeki konumunun belirlenmesi açısından, sermaye piyasası yardımcı kuruluşlarına kısa bir bakışla başlamaktadır. Menkul Kıymetler Yatırım Fonlarının ne olduğu, neden kurulduğu ve nasıl çalıştığı konusuna açıklık getirilmesi amacıyla II. Bölüm yatırım fonları üzerine bilgi ve yatırım fonlarının temel özellikleri ile ilgilidir. Üçüncü bölümde Türkiye'de faaliyet gösteren yatırım fonlarının temel özellikleri, içinde bulunduğu durum, problemleri ve gelişme süreci anlatılmak suretiyle yatırım fonlarının Türk Sermaye Piyasası içindeki yeri ve işleyişi hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-1- ABSTRACT In 1980* s many new investments were introduced into the Turkish Capital and Money Markets. The first mutual fund in Turkey was established only in July 1987. Mutual funds are designed to help small investors to enter the capital market, thereby broadening the market, enhancing its efficiency and improving the allocation of capital in general. The main purpose of this study is to present this new tool in order to enable the readers to visualize the framework in which mutual funds operate. To show the position of mutual funds in the capital and money market the study begins with a brief overview of the auxiliary institutions. Part II deals with information about the mutual funds and their basic features in order to illuminate subject, such as what is mutual fund, why it is established and how it works. In the third part, regulatory aspect and the basic features of mutual funds operating in Turkey, the prospect of mutual funds and potential problems that may emerge as a result of the current legislation and the stage of development of mutual funds are mentioned.