Türkiye ekonomisi açısından ulaştırma sektöründe demiryolu taşımacılığının önemi ve ekonometrik model ile Türkiye demiryolu yurtiçi yük taşıma talebinin analizi (1980-2000)
The Importance of railroad transportation in transportation sector in Turkey from an economic perspective and an analysis of demand for domestic shipping by railroad through econometric model (1980-2000)
  1. Tez No: 124636
  2. Yazar: MESERRET NALÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. C. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
11 DOKTORA TEZ ÖZÜ TÜRKİYE EKONOMİSİ AÇISINDAN ULAŞTIRMA SEKTÖRÜNDE DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞININ ÖNEMİ VE EKONOMETRİK MODEL İLE TÜRKİYE DEMİRYOLU YURTİÇİ YÜK TAŞIMA TALEBİNİN ANALİZİ (1980-2000 Dönemi) Meserret NALÇAKAN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2003 Danışman: Prof..Dr.C.Necat BERBEROĞLU Türkiye'nin ulaştırma sisteminin karayolu taşımacılığına dayalı bir yapı sergilemesi ekonomik kayıpların yanında çevresel olumsuzluklara da maruz kalmasına yol açmaktadır. Bu yüzden, gelecekte küreselleşmenin ve ekonomik büyümenin temel unsuru olarak benimsenen ulaştırma sektörü içinde“demiryolu taşımacılığına”daha fazla kaynak ayırması ve ağırlık vermesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında Türkiye ulaştırma sektörü içinde demiryolu taşımacılık sisteminin önemi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Birinci bölümde ulaştırma ve taşımacılık sektörlerinin tanımı, ekonomik yönü ve etkinlikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye açısından ulaştırma sektörünün tarihsel gelişimi incelenmiş ve taşımacılık sistemleri tanıtılarak demiryolu taşımacılık sistemi diğer sistemlerle karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye demiryolu taşımacılık sistemi sektörel olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, Türkiye'nin Demiryolu Yük Taşıma Talebi ekonometrik model ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE IMPORTANCE OF RAILROAD TRANSPORTATION IN TRANSPORTATION SECTOR IN TURKEY FROM AN ECONOMIC PERSPECTIVE AND AN ANALYSIS OF DEMAND FOR DOMESTIC SHIPPING BY RAILROAD THROUGH ECONOMETRIC MODEL (1980-2000) Meserret NALÇAKAN Head Department of Economics Anadolu University, Institute of Social Science, Oktober 2003 Advisor: Prof. Dr. C. Necat BERBERO?LU The fact that Turkey's transportation and shipping system highly depends on roads and highways causes not only ecenomic loses but also environmental problems. Therefore; Turkey should give more importance and greater financial support to railroad transpcnation as an indispensable part of transportation sector, which is considered crucial in globalization and economic growth. In this study, the importance of railroad transportation sector in overall Turkish transportation system has been examined in detail. Trie first part introduces the definitions of transportation and shipping sectors, their economic values and activities. In the second part, the historical development öf transportation sector in Turkey has been presented. Following a brief introduction of transportation systems, railroad transportation system has been compared to other systems. The third part deals with Turkish railroad system dii a sectoral basis. In the fourth part, the demand for shipping by railway in Turkey has been analysed through econometric model.