Bankacılık sektörünün vergilendirilmesi
Taxation in banking sector
  1. Tez No: 124637
  2. Yazar: EVRİM DERYA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN VERGİLENDİRİLMESİ Evrim Derya BALCI Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2003 Danışman : Prof Dr. Fethi HEPER Bankacılık sektörünün vergilendirilmesi günümüz ekonomisinde verginin payını ve önemini göz önünde aldığımızda önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmamızda Türkiye'deki bankacılık sektörünün tarihi gelişimini inceledikten sonra bu sektörde uygulanmakta olan vergileri ele alarak sektör üzerindeki etkilerine yer verdik. Son olarak da Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanmakta olan vergilerle Türkiye de uygulananların bir karşılaştırması yapılmıştır. Sonuç olarak bankacılık sektörünün içeriğini ve kapsamında ki vergilerin inceleyerek geçmişten günümüze nasıl bir yol kat ettiğini ve nasıl bir gelişim sağlayabileceğine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Taxation in Banking sector is becoing a very important abstract, as a result of its' share and importance in econoy. Here,it is analyzed that the historical improvement of bankink Sector in turkey and the effect of taxation system, on it. We also made a comparasion of taxation that are taken, place between europe countries and Turkey. as a result, in this work _out ;we tried to show the historical improvements of bankink sector and the taxation systems to see the effects of todays banking system.