An Approach of reusing Anatolian Seljuk caravanserais-Asuggestion project on a selected caravan road
- Tez No: 65464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETİ AKYÜZ LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET Anadolu Selçuklu kervansarayları, daha önceki dönemlerdeki tarihi konaklama yapılarının bir takipçisi olarak ortaya çıkmış ve zamanla kendi içindeki gelişimini tamamlayarak özgün karakterine kavuşmuştur. Orta Çağ'da, doğudan batıya doğru olan dünya ticaretinin sürmesini sağlayan Tarihi İpek Yolu'nun bir güzergahını oluşturan Anadolu'daki kervan yollan üzerinde yer alan kervansaraylar, kervanların konaklamasını ve güvenliklerini sağlayan çok önemli yapılardı. XIII. yüzyıl kervansaraylarının bugünkü bakımsız ve terk edilmiş durumları tarihi, estetik ve belgesel değerleriyle çelişki içindedir. Benzersiz nitelikteki bu tarihi eserlerin doğru belirlenmiş bir koruma yaklaşımı ve restorasyon ilkeleri doğrultusunda ele alınması ve kurtarılması gereklidir. Bu çalışmada, öncelikle Anadolu Selçuklu kervansarayları konusunun geniş kapsamlı olarak araştırılması, sonrasında da yapıların korunması ile günümüzde değerlendirilmesine yönelik yaklaşımın oluşturulması ve ilgili kararların alınması amaçlanmaktadır. Anadolu Selçuklu kervansaraylarının yeniden işlev kazandırılarak üzerinde bulunduktan kervan yollan ile beraber korunması ve yaşatılması esas olarak kabul edilmiştir. Bu çerçevede, belirlenen koruma yaklaşımı ve ilgili restorasyon kararlan ile yapılann günümüz koşullannda yeniden işlevlendirilme olasılıktan, XIII. yüzyıl kervansaraylanndan Evdir Han, Kırkgöz Han, Susuz Han ve İncir Han'ın üzerinde bulunduğu Antalya-Burdur kervan yolu örneğinde irdelenmektedir. Birinci bölüm çalışmanın kapsamı, amacı ve yöntemine ilişkindir. İkinci bölümde, öncelikle tarihi süreç içindeki ribat, kervansaray ve han kavranılan tartışılmaktadır. Selçuklu kervansaraylannın üzerinde yer aldığı Anadolu'daki tarihi kervan yollan da bu bölümde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türk kervansaray mimarisinin tarihsel süreç içindeki gelişimi ve Anadolu Selçuklu kervansaraylannın bu gelişim çizgisi içindeki yeri incelenmiştir. Sosyal, kültürel ve tarihi özelliklerin yanında mimari ve yapısal özellikler açısından da farklı dönemler arasında karşılaştırma yapılmıştır.VI Dördüncü bölüm, Anadolu Selçuklu kervansaraylarının yeniden kullanılarak korunmasına yönelik bir yaklaşımın oluşturulmasına ayrılmıştır. Bunun için öncelikle, yapıların tarihsel süreçteki ve günümüzdeki durumları incelenmiştir. Tarihi yapılara ilişkin günümüzdeki koruma koşullan, çağdaş koruma anlayışı ve Türkiye'deki uygulamalar açısından araştırılmıştır. Kervansaraylara ilişkin mevcut koruma ve yeniden işlevlendirme koşullarının belirlenmesi konusu ise ilgili kurumların eğilimleri, yapıların günümüzde yeniden kullanımına ilişkin öneriler ve restorasyon uygulamaları olarak ele alınmıştır. Önceki değerlendirmelerin ışığında, belirli bir koruma yaklaşımı ve restorasyon ilkeleri belirlenmiştir. Kabul edilen bu koruma yaklaşımı doğrultusunda da, kervansarayların yeniden işlevlendirilme potansiyelleri araştırılmış, yapıların belgesel ve estetik değerleri göz önünde tutularak verilebilecek uygun işlevler tanımlanmıştır. Beşinci bölüm, önceki bölümlerde kararlaştırılan koruma yaklaşımı ile restorasyon ilkeleri doğrultusunda, seçilmiş bir kervan yolu üzerindeki seçilmiş kervansarayların yeniden işlevlendirilerek korunmasına ve yolun da böylece tekrar canlandırılmasına ilişkindir. Seçilmiş yapılara ilişkin tarihi, mimari ve strüktürel özelliklerin yanında mevcut durumları da incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Önceden belirlenen prensipler doğrultusunda her yapı için uygun bir işlev önerilmiş ve önerilen işlev ihtiyaçları ile yapının özelliklerinin uygunluğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Anatolian Seljuk caravanseraies appeared as the followers of historic buildings for accommodation in previous ages, completed their progress in time and attained their original character. Caravanseraies were located on the caravan roads in Anatolia and made up a route of The Historic Silk Road which secured the continuity of the world trade from the east to the west, in the Middle Age. They were significant buildings that obtained the accommodation and security of caravans. The present ruined and deserted states of the XIII th century caravanseraies contradict with their historic, esthetic and documentary values. It is essential to deal with these unique historic buildings by a straight determined conservation approach and restoration principles in order to save them. In this study, firstly it is aimed to investigate the issue of Anatolian Seljuk caravanseraies extensively, and then to bring out the conservation approach and take the relevant decisions towards preserving these buildings and evaluating them in today's conditions. Conserving and revitalizing Anatolian Seljuk caravanseraies together with the caravan roads they are located on by refunctioning them, have been accepted as the basis. Within this framework, the determined conservation approach and the relevant restoration decisions together with the refunctioning possibilities of these buildings in present conditions, are examined in the model of the selected Antalya- Burdur caravan road where the selected caravanseraies of which Evdir Khan, Kırkgöz Khan, Susuz Khan and İncir Khan are situated. The first chapter is concerned with the subject, aim and method of the study. In the second chapter, firstly ribat, caravanserai and khan concepts in historic process are discussed. The historic caravan roads where Anatolian Seljuk caravanseraies took place, have also been studied in this chapter. In the third chapter, the progress of Turkish caravanserai architecture in the historic process, and the place of Anatolian Seljuk caravanseraies within this sphere are examined. Different periods have been compared with respect to the social, cultural and historical characteristics as well as the architectural and structural properties.IV The fourth chapter, deals with forming a conservation approach towards preserving and reusing Anatolian Seljuk caravanseraies. First of all, the conditions of the buildings in historical process and at present are studied. Current conservation conditions concerning the historic buildings, are investigated according to the contemporary conservation understanding and relative procedures in Turkey. The issue of determining the present conservation and refunctioning conditions regarding caravanseraies, is examined with respect to the inclinations of the competent associations, current suggestions related to reusing these buildings, and relative restoration applications. In the light of the previous evaluation, a certain conservation approach and restoration principles are determined. The refunctioning potentials of the caravanseraies are investigated according to the accepted approach, and appropriate functions to be given are defined, considering the documentary and esthetic values of the buildings. The fifth chapter is related with the conservation of the selected caravanseraies on the selected caravan road by way of refunctioning them, and as a result revitalization of the historic road, in accordance with the conservation approach and the restoration principles, predetermined in the previous chapters. The historical, architectural and structural properties of the selected buildings together with their present conditions are studied and evaluated. Consequently, an appropriate function for each building is suggested and the compatibility of the suggested functional requirements with the building characteristics is examined.