Nemrut dağı milli parkı planlama sürecinde arkeolojik değerlerin sosyo-kültürel çevre üzerine etkileri
Influenceses of archeological assests of Nemrud mountain national park on socio-cultural environment in the planning progress
- Tez No: 95501
- Danışmanlar: PROF. GÜNGÖR UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ NEMRUT DAĞI MİLLİ PARKI PLANLAMA SÜRECİNDE ARKEOLOJİK DEĞERLERİN SOSYO-KÜLTÜREL ÇEVRE ÜZERİNE ETKİLERİ H.SİBEL TAŞKTNSU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ PEYZAJ MİMARLIĞI ANA BİLİM DALI Danışman: Prof.Dr. Güngör UZUN Yıl: 2000, Sayfa: 149 Jüri: Prof.Dr. Güngör UZUN ProfMuzaffer YÜCEL Doç.Dr. Adnan GÜMÜŞ Bu araştırma, sahip olduğu arkeolojik değerler nedeni ile milli park olarak ilan edilen Nemrut Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan yerleşimlerin, tarihi eserlerin varlığından kaynaklanan mevcut turizm hareketlerinden sosyo-kültürel açıdan ne yönde etkilendiğini ortaya koymak amacı ile yapılmıştır.Çalışmada öncelikle, alanın doğal ve kültürel değerleri ortaya konulmuş, arazi çalışmaları ve haritalarla mevcut yerleşimler belirlenmiş ve arkeolojik değerler incelenmiştir. Alanın milli park ilan edilmeden önce ve milli park olarak ilan edildikten sonraki dönemlerde yönetsel ve doğal faktörlerin kullanımında oluşan farklılıklar yapılan anket çalışmaları ve literatür incelemeleri ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuçta, milli park uygulamasının Nemrut Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yaşayan insanlar üzerindeki sosyo-kültürel etkileri ortaya çıkarılmıştır. Yöre halkının görüşleri de ele alınarak, milli park uygulaması Milli Parklar Kanunu ve Yönetmelik maddeleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Anahtar kelimeler; Nemrut Dağı Milli Parkı, milli park, arkeolojik değerler, sosyo-kültürel yapı, turizm.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS INFLUENCE OF ARCHEOLOGICAL ASSESTS OF NEMRUD MOUNTAIN NATIONAL PARK ON SOCIO-CULTURAL ENVIRONMENT IN THE PLANNING PROGRESS H.SİBEL TASKINSU DEPARTMENT OF LANDSCAPE ARCHITECTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENSES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof.Dr. Güngör UZUN Year: 2000, Pages: 149 Jury: Prof.Dr. Güngör UZUN Prof. Dr. Muzaffer YÜCEL Doc.Dr. Adnan GÜMÜŞ This research has been done to determine the touristic mobilitiy, the settlements and historical work of arts of Nemrud Mountain National Pak region which is pronounced“National Park”owing to afffiuent archeological assets. In this reserach before all else, we put forth area's national and cultural assets for consideration. The area to be examined by using land work and area usage mapping system to designation of existing settlements and go into archeological carefully. There has been done a quessionaire and studied in detail literature to being up the area's usage natural factors and administrative factors causes different plots national park period of time and before taking national park title area of time. To bring about, practicing national park to have socio-cultural effects on the in habitants who lives in Nemrud Mountain hinterland. We are taking point of view of people in vicinity to evaluated in the lights of National Park Law articles and regulations. Key words; Nemrud Mountain, national park, archeological assets, socio- cultural structure, tourism. n