The Role of processing instruction: A study on English causatives
Süreç odaklı dil öğretiminin rolü: İngilizce'deki ettirgen çatı üzerine bir çalışma
- Tez No: 124648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DENİZ TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
11 DOKTORA TEZ ÖZÜ SÜREÇ ODAKLI DİL ÖĞRETİMİNİN ROLÜ: İNGİLİZCE'DEKİ ETTİRGEN ÇATI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Zehra Karacaer İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2003 Danışman: Doç. Dr. Ümit Deniz Turan Bu çalışma, süreç odaklı dil öğretimi ve geleneksel dil öğretiminin Türk Öğrencilerin İngilizce'deki ettirgen çatıyı öğrenmelerindeki olası etkilerini karşılaştırmayı; bu iki öğretim yönteminin olası olumlu etkilerini ve bu öğrenmenin uzun süreli bellekte kalıcı olup olmadığını incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma için, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda yedi sınıfta okuyan 120 Türk öğrenci rastgele üç gruba ayrılmıştır: a) süreç odaklı öğretim grubu, b) geleneksel öğretim grubu ve c) öğretim içermeyen kontrol grubu. İki farklı öğretim paketi ve bir ön sınav ve iki art sınav verilmiştir. Sınavlar yorumlama ve üretme olmak üzere iki görevden oluşmuştur. Uygulamadan iki hafta önce ön sınav verilmiştir. Öğretim ve art sınavı içeren uygulama 50 dakikalık iki ders saatinde yapılmıştır. Beş hafta sonra, aynı art sınav tekrar gruplara verilmiştir. Ön sınav ve art sınavlardan elde edilen ham puanlar iki yollu varyans analizi kullanılarak incelenmiş; bulgu ve sonuçlar tablolar ve şekillerle gösterilmiştir. Yorumlama verilerinin analiziyle elde edilen bulgular, hem süreç odaklı grubun hem de geleneksel grubun uygulamalar sonucunda bir tür kazanım elde ettiğini; İngilizce'deki ettirgen çatıyı yorumlama konusunda olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Süreç odaklı ve geleneksel gruptaki etkiler zaman içinde kalıcı olmuştur. Üretim verilerinin analiziyle elde edilen bulgular, hem süreç odaklı grubun hem de geleneksel grubun uygulamalar sonucunda bir tür kazanım elde ettiğini; İngilizce'deki ettirgen çatıyı üretme konusunda olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, süreç odaklı ve geleneksel gruplar ikinci art sınavda aynı başarıyı gösterememiştir. Geleneksel grubun puanlarındaki düşüş, süreç odaklı grubunkinden daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study attempts to examine possible effects of two types of instruction: processing (PI) and traditional (TI) in learning of English causatives by Turkish learners and to see whether possible positive effects are retained well over time by PI and TI groups. For this study, seven classes of 120 Turkish students at the School of Foreign Languages at Anadolu University, Eskişehir, Turkey were randomly assigned to three groups: (a) processing instruction, (b) traditional instruction, and (c) no instruction. Two different instructional packets and a pretest and a post / follow-up test were administered. The tests consisted of two tasks: interpretation and production. The pretest was given two weeks before the treatment. The procedure regarding the treatment and the posttest spanned two 50-minute class periods. Five weeks later, the posttest was given as the follow-up test. Raw scores from the pretest, posttest, and follow-up test were submitted to a two-way analysis of variance (ANOVA). Results were shown in tables and figures. The results of the analysis of the interpretation data indicated that both the PI and TI groups resulted in some kind of knowledge gain due to the treatments. Both the PI and TI groups had a positive effect on how learners interpreted the English causatives. The effects both the PI and TI groups were retained over time. The results of the analysis of the production data indicated that both the PI and TI groups resulted in some kind of knowledge gain due to the treatments. Both the PI and Ti groups had a positive effect on how learners produced the English causatives. However, both the PI and TI groups failed to show the same performance in the follow- up test, but the drop in the TI group's scores was greater than the drop in the Pi's scores.