Havayolu işletmelerinde müşteri tatmini ve işgören-müşteri karşılaşmalarının müşteri tatmini üzerindeki etkisi
Customer satisfaction in airlines and the effect of service encounters on customer satisfaction
- Tez No: 124647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
11 DOKTORA TEZ ÖZÜ HAVAYOLU İŞLETMELERİNDE MÜŞTERİ TATMİNİ VE İŞGÖREN-MÜŞTERİ KARŞDLAŞMALARININ MÜŞTERİ TATMİNİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Tuba DÖKMEN Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2003 Danışman: Doç. Dr. Sevgi Ayşe ÖZTÜRK Günümüzde havayolu işletmeleri müşteri tatmininin artan öneminin bilincinde olarak faaliyetlerini sürdürmektedirler. Yaşanan küresel rekabet ve müşterilerin istek ve ihtiyaçlarında meydana gelen değişiklikler, işletmeleri müşteri tatmininin sağlanmasına yönelik olarak daha fazla çaba sarf etmeye yöneltmektedir. Havayolu hizmet sürecinde yer alan uçuş öncesi, uçuş içi ve uçuş sonrası faaliyetler kapsamında verilen her bir hizmet ya da yaşanan her bir hizmet karşılaşması, yolcular tarafından algılanan kaliteyi ve bunun sonucunda da müşteri tatminini etkileyebilecek çeşitli unsurlar içermektedir. Ancak havayolu sektörünün emek yoğun bir hizmet sektörü olması ve müşterinin de hizmet üretim sürecinde yer alması nedeniyle, müşteriler ile işgörenler arasında yaşanan etkileşim ve karşılaşmalarda işgörenlerin bilgi ve becerileri ile tutum ve davranışlarının yolcuların tatmin seviyesi üzerinde ayrı bir önemi bulunmaktadır. Bu kapsamda, bu araştırma, havayolu hizmet sürecinde müşterilerle birebir etkileşimde bulunan işgörenler ve yolcular arasında yaşanan karşılaşmaların yolcuların tatmin düzeyi üzerindeki sonuçlarım belirlemek ve bu sonuçlara yol açan işgören davranışlarının neler olduğunu saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma modeli olarak; insanların kendi deneyimlerini anlattıkları hikayecikleri veri olarak kullanan ve bu doğrultuda müşteri ve işgören arasındaki karşılaşmaların analizinde önemli bilgiler sağlayan Kritik Olaylar Tekniği (KOT) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT CUSTOMER SATISFACTION IN AIRLINES AND THE EFFECT OF SERVICE ENCOUNTERS ON CUSTOMER SATISFACTION Tuba DÖKMEN Civil Aviation Management Administration Program Anadolu University Institute of Social Sciences, April 2003 Advisor: Associate Prof. Dr. Sevgi Ayşe ÖZTÜRK Today the airline companies continue their activities by knowing the growing importance of customer satisfaction. The world wide competition in the airline industry and the changing needs and requests of the customers lead the companies to show more effort to satisfy the customers. Each service received from the airline company, including prior to flight, during the flight and after the flight services, are effecting the decision of the customer about the quality of the company and the satisfaction of the customer. Since the customer is taking part in the service process, the interactions taking place between the customers and the employers, and the behaviors of the employers during these interactions, as well as, their skills and knowledge have a great role in the satisfaction level of the customers. This research was conducted to determine the importance of the interactions taking place between employers and customers in the satisfaction level of the customers and to outline the behaviors of the employers which led to these satisfaction levels. As the research technique the Critical Incident Technique (CIT) was used in this research, which uses as input the short stories related to the customers' own experiences. The CIT is a tool in analyzing the interactions between the customers and employers.