Özgünbaskı tekniklerinin sanat eğitimine katkısı
The Help of print techniques on fine art studies
  1. Tez No: 124655
  2. Yazar: MEHRİBAN GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: MUSTAFA TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
m YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÖZGÜNE ASKI TEKNİKLERİNİN SANAT EĞİTİMİNE KATKISI Mehriban GÖKBULUT Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Öğr. Gör. Mustafa TOPRAK Sanat eğitimi; bireylerin doğuştan getirdiği birtakım değerlerin geliştirilmesidir. Birey ancak sanat yoluyla yaratıcılığım geliştirebilmekte, kendisini ifade edebilmektedir. Dolayısıyla sanatın önemini kavrayabilmekte ve sanatla biçimlenmiş estetik bir kişilik kazanabilmektedir. Bu geliştirme sırasında, bireyin eğitimine katkıda bulunabilecek her türlü yöntem ve teknik uygulanabilir. Özgünbaskı teknikleri, malzeme ve yöntemlerin çeşitliliğinden yararlanıp, farklı tekniklerde eserler üretmek isteyen bireyler için çok uygundur. Tekniğin ve malzemenin verdiği olanaklar bunun yanında da eserin çoğaltılma olanağının olması bireyleri bu yönde çalışmaya itmiştir. Basılan eserler daha geniş kitlelere kolayca ulaşabilmektedir. Günümüzde baskı teknikleri uluslararası sanat ortamlarında önemli bir yere sahip hale gelmiştir. Özgünbaskı teknikleri bireylerin yaratıcılığının ortaya konulmasında, geliştirilmesinde kullanılan yöntemlerden birisidir ve bireylere çok zengin uygulama alanları sağlamaktadır. Bu çalışma özgünbaskı tekniklerinin ve malzeme baskı tekniklerinin sanat eğitimine olan katkısını anlatmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada sanat eğitiminin ne olduğu, sanat eğitiminin amacı ve gerekliliği incelenmiştir. Daha sonra özgünbaskı tekniklerinden ve yaratıcı düşünme sürecinin sonunda bireyin hangi malzeme ile hangi teknikle düşündüklerini aktardığı ortaya konulmuştur.IV Araştırma belgesel tarama modeline dayalı olarak yapılmıştır. Özgünbaskı teknikleri ve malzeme baskı tekniklerinin sanat eğitimine olan katkısına ilişkin olgusal veriler toplanmış, araştırmanın nitel araştırma özelliği taşıması nedeniyle verilerin toplanmasında doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonunda, sanat eğitiminin bireyler için önemli ve gerekli olduğu, özgünbaskı tekniklerinin ve malzeme baskı tekniklerinin bireyin sanat yolu ile eğitilmesinde önemli bir yol olduğu saptanmıştır. Ayrıca bireylerde görsel öğrenmeye, beceri geliştirmeye, sanatsal ürün çıkarmaya, dil gelişimine katkısı olduğu anlaşılmıştır. Özgünbaskı teknikleri ve malzeme baskı teknikleri yaratıcılığın geliştirilmesinde bir araçtır. Burada önemli olan araştırma ve gözlem yapmaktır. Bu sayede birey kendisine uygun çalışma tekniğini keşfedecek, bulduğu tekniği anlatım aracı olarak görecek ve kendisini en iyi şekilde ifade edebilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE HELP OF PRINT TECHNIQUES ON FINE ART STUDIES Mehriban GÖKBULUT Anadolu University Graduate School of Educational Sciences Department of Fine Arts Training September 2003 Supervisor: Lecturer Mustafa TOPRAK Fine art training is the development process of individuals innate skills. One can only improve his creativity and can express himself by means of art. As a result he can apriciate the importance of art and can have an aesthetic personality shaped by art. In the process of this improvement different aproaches and techniques should be used. Original print techniques are highly suitable for the individuals who want to use a wide variety of equipment and techniques and by doing so they can also have fairly unique creations. The facilities offered by the technique and the possibility of having many copies of the creation have let people to use it. And that creations can be reached by many people is an other advantage. So today print techniques are receiving enough interest internationally. The print techniques help artist to demonstrate their abilities and enable them to increase their creativity level. The purpose of this study is to show the effect of the print techniques and equipment print techniques on fine arts training studies. What is fine arts training ? What are the aim and the necessity of fine arts training ? These questions were tried to be answered. Then how people use these techniques and how they express their feelings and thoughts by using them were presented.VI Data scanning skills were used in the Project. Scientific data were collected and documentary research skills were also used. Descriptive analysis technique was used while the data collected were being used. At the and of the research, it was confirmed that fine arts training is important and necessary for individuals and it was also shown that print techniques and equipment print techniques have a big role in this training process. And it was understood that it helps in many areas such as, visual learning, ability improving producing works of art, improving language abilities. While these techniques are used creativity is a tool and the important part is the research and observe. Surely they will help one to find out the best working technique for himself and he will see the technique he found as a tool to communicate and will be able to express himself in the best way possible.