Gazi Üniversitesi Resim - İş Eğitimi Anabilim Dalında özgün baskı eğitiminin gelişim süreci ve Türk baskıresim sanatına katkısı
Development process of printmaking education in Gazi University Division of Art Education and its contribution to the Turkish printmaking art
- Tez No: 421424
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Araştırmada, kuruluşundan itibaren Gazi Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı'nın özgün baskı eğitiminin geçmişi ve bugünü ele alınmıştır. Bu amaçla süreç içinde kurumdaki özgün baskı derslerinin gelişimi, bu derslerde görev alan öğretim üyeleri, özgün baskı derslerinin programlardaki yeri ve süresi, özgün baskı atölyelerinin fiziksel şartları ve donanımları ile ders kapsamında uygulanan baskıresim teknikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bunların yanı sıra kurumdan yetişen ya da öğretim elemanı olarak görev yapan ve baskıresim alanında yapıtlar üreten sanatçılar ele alınmıştır. Yapılan çalışma nitel bir araştırmadır ve tarama modelindedir. Belgesel tarama yöntemiyle elde edilen bilgiler, yapılan görüşmelerle desteklenmiştir. Gazi Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı'nın kuruluşundan itibaren baskıresim teknikleri yetkin sanatçı-eğitimciler tarafından uygulanmış ve uygulatılmıştır. Aynı zamanda kendi öğretim elemanını yetiştiren kurum, pek çok farklı kurumda baskıresim uygulamalarını başlatan sanat eğitimcilerini de yetiştirerek bu sanatın tanınıp uygulanmasına katkıda bulunmuştur. Sanat eğitiminin yanında salt sanat alanında da yetiştirdiği çok sayıda sanatçı baskıresim sanatımızın önemli bir kazanımıdır.
Özet (Çeviri)
In the study, printmaking education's history and today has discussed since the establishment of Gazi University Division of Art Education. For this purpose, the development of printmaking courses at the institution in the process, faculty members involved in these courses, the placement and duration of printmaking courses in the program, the physical conditions and the equipment used in printmaking ateliers and printmaking techniques applied in the course have been examined in detail. Artists who are working as instructors or have graduated from the institution and have been producing pieces on printmaking are discussed as well. It is a qualitative research study and a screening model. Documentary information obtained by the screening method is supported by interviews. Since the establishment of Gazi University Division of Art Education, printmaking techniques were applied by competent artists-educators. While training its own academic staff, the institution at the same time has been giving education for the educators of many different institutions' that started practices in printmaking art so it has contributed to the implementation of recognition of this art. Besides art education, in the field of pure art trained artists in the art of printmaking is an important gain for our art.