Öğretmenlerin öğrencileri sınıf yönetimine katılmaya teşvik etme düzeylerine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teachers and students views of the extent of teachers encouragement to the students to participate into the classroommanagement
- Tez No: 124667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMAHAN AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÖĞRETMENLERİN ÖĞRENCİLERİ SINIF YÖNETİMİNE KATILMAYA TEŞVİK ETME DÜZEYLERİNE İLİŞKİN ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ Ozan GENÇOĞLAN Eğitim Bilimleri (Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Ocak 2003 Danışman: Doç. Dr. Esmahan AĞAOĞLU Bu araştırma, ortaöğretim kurumlarındaki öğretmenlerin öğrencileri sınıf yönetimine katılmaya teşvik etme düzeylerine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca bağlı olarak öğrenci görüşlerinin cinsiyet, öğrenim gördükleri alan, baba ve annelerinin eğitim durumlarına göre; öğretmen görüşlerinin ise cinsiyet, branş ve mesleki kıdemlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı saptanmıştır. Tarama modelinde desenlenen araştırmada, 2001-2002 eğitim-öğretim yılı Bahar Döneminde Eskişehir il merkezindeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan 235 branş öğretmeni ve 520 lise ikinci sınıf öğrencisinin görüşleri araştırmacı tarafından geliştirilen bir veri toplama aracı ile toplanmıştır. Araştırmada verilerin çözümlenmesi aşamasında aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) Tukey HSD ve LSD çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin öğrencileri sınıf yöntemine katılmaya teşvik etme düzeylerine ilişkin öğrenci görüşlerinin cinsiyete göre değişmediği, buna karşın öğrenim gördükleri alanlar ile baba ve annelerinin eğitim durumlarına göre öğretmenlerin öğrencileriIll sınıf yönetimine katılmaya teşvik etme düzeylerine ilişkin farklılıklar olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğretmenlerin öğrencileri sınıf yöneti mine katılmaya teşvik etme düzeylerine ilişkin olarak cinsiyetlerine, branşlarına ve mesleki kıdemlerine göre öğretmen görüşlerinde farklılaşma olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğrencilerin öğrenme sürecine katılım düzeylerine ilişkin öğrenci ve öğretmen görüşlerinde ise, anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Elde edilen bulgulara dayalı olarak ortaöğretim kurumlarında görevli branş öğretmenleri için öğrencileri sınıf yönetimine katılmaya teşvik etme konusunda mesleki toplantılar ve konferanslar düzenlenmesi ve ders içi ders dışı etkinliklerde öğrencilere belirli sorumluluklar verilerek kararlara katılımın yaşamın her alanında uygulanmaya dönüşmesi için çalışmalar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT TEACHERS' AND STUDENTS' VIEWS OF THE EXTENT OF TEACHERS' ENCOURAGEMENT TO THE STUDENTS TO PARTICD?ATE INTO THE CLASSROOM-MANAGEMENT Department of Educational Sciences Anadolu University Educational Sciences Institute, January 2003 OZAN GENÇO?LAN Advisor : Esmahan AGAOGLU Associate Prof. In this research, it is aimed to clarify the teachers' and the students' views of the extent of the teachers encouragement to the students to participate into the classroom-management. In relation to this aim, it is tried to find out whether the students' views about the subject change according to their sexs, instruction-fields and parents' education statue and whetter the teacher's views about the same subject change according to their sexs, branches and seniorities in the job. In the research designed as a survey model, the views of 235 teachers in different branches who work in the secondary-instruction institutions in Eskişehir and that of 520 students in the second classes of the high- schools are gathered with a data-gathering which was developed by the researchers in Spring Term of 2001-2002 Education-Intruction Year. In data- analyzing-process, the arithmetical means, standart deviation, t-test in two group correlations and Anova in groups more then two, Tukey HSD (Tukey's Honestly Significant Difference Test) and LSD (Least Signifcance Difference) were used.According to the results, it is found out that the students' views about the subject do not change according to the students' sexs, but change according to their instruction-fields and their parents' education-statue. It is also found out that there is no difference in the teachers' ideas of the same subject acording to their sexs, branches and seniorities in the job. On the other hand, there are meningful and concise differences in the teachers' and the students' views about the extend to what the students participate in to the educational activities. As a result, it is suggested occupational conferences and seminars on teaching shold be held in order to rise the degree of the extend of the teachers encourgement to the students to participate into the classroom- management. Besides this, it should be made possible that students could participate into making decisions in every part of the life by giving them some responsibilities of the activities including not only lessans but also life. &&**