İlköğretim okullarında 1. kademe 5. sınıf öğrencilerinin gösterdikleri istenmeyen davranışların görülme derecesi ve bu davranışlara ilişkin öğretmenlerin kullandıkları çözüm stratejileri
Misbehaviors of 5th grade students of primary schools in Bolu and solution strategies that the teachers use to these behaviors
  1. Tez No: 188016
  2. Yazar: ORHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı ?Bolu ili ilköğretim okulları I. Kademe 5. sınıfındaöğrenim gören öğrencilerin gösterdikleri istenmeyen davranışların görülme derecesi,bu davranışlara karşı ilköğretim okulu 5. sınıf öğretmenlerinin kullandıkları çözümstratejilerine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerinin neler olduğunu ortaya koyarakönerilerde bulunmaktır.Araştırmanın evreni, Bolu merkez ilköğretim okullarındaki beşinci sınıföğretmen ve öğrencilerdir. Bolu merkez ilköğretim okullarında 52 beşinci sınıföğretmeni ve 2150 beşinci sınıf öğrencisi vardır. Araştırma da öğretmenlerdenörneklem alınmamış, evren üzerinde çalışılmıştır. Öğrencilerden 514 kişi örneklemolarak seçilmiştir.Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından uzman denetiminde biranket hazırlanmıştır. Anketin geçerlik ve güvenirliği için uzman görüşlerinebaşvurulmuştur. Anketin güvenirliğini ölçmek için ?Cronbach Alpha? uygulanmış veanketin güvenirlik kat sayısı α =0,81 bulunmuştur.Anket üç boyuttan oluşmaktadır. Bunlar; kişisel bilgiler, istenmeyenöğrenci davranışlarının gözlenme sıklığı ve bu davranışların çözümünde kullanılanstratejilerdir.Ankette beşli dereceleme ölçeği kullanılmış verilerin analizinde frekans(f), yüzde (%), aritmetik ortalama, bağımsız gruplar arası ?t? testi hesaplarındanyararlanılmıştır.Bu araştırmada öğretmen ve öğrenci görüşleri alınarak aşağıdaki sonuçlaraulaşılmıştır:1. Bolu ili ilköğretim 5.sınıf öğrencilerinde sınıf içerisinde arkadaşlarınafiziksel saldırganlıkta bulunma, arkadaşına küfür etme, arkadaşlarından yakınma(şikayet etme), okul araç ve gerecine zarar verme, arkadaşını tehdit etme, sınıfıtemiz kullanmama, öğretmene yalan söyleme, derste arkadaşlarına bir şeylerfırlatma, Sınıf içerisinde başkalarının eşyasına zarar verme, öğretmene vearkadaşlarına kabaca yanıt verme, arkadaşlarıyla alay etme, sınıf kurallarınauymama, deste gürültü çıkarma, ödevlerini yapmama, arkadaşına bağırma,yanındaki ya da arkasındaki öğrenciyi rahatsız etme, ders araçlarını uygunsuzkullanma, ders araç ve gereçlerini derse getirmeyi unutma, sınıfta başkasının sözünükesme, ders etkinliklerine katılmama, derste amaçsızca ortaklıkta dolaşma, derstefısıldaşma yada gizli konuşma, derste dalıp gitme, Sınıfta gizlice bir şeyler yiyipiçme, derse geç gelme, derste birbirlerine not yazma ve iletme, derste aşırı gülmeistenmeyen davranışları görüldüğü ortaya çıkmıştır.2. Sınıf içerisinde hırsızlık yapma ve derse gelmeme davranışlarıylaöğrenciler hiç karşılaşmamışlar. Öğretmenlerinse derse gelmeme, sınıf içerisindehırsızlık yapma, sınıf içerisinde bir şeyler yeme içme ve derste aşırı gülmedavranışlarıyla hiç karşılaşmadıkları ortaya çıkmıştır.3. Öğretmenlerin istenmeyen davranışların çözümünde sınıfın kurallarınıhatırlattıkları, derhal davranışını sonlandırma, öğrenciye adıyla seslenme, derstensonra öğrenciyle konuşma, öğrencinin ailesiyle konuşma, öğrenciyle yaptığıdavranış hakkında konuşma, hıışt diye ses çıkarma, espiriyle karşılık cevap vermeöğrenciyi derse katmaya çalışma, öğrenciyi derse teşvik etmeye çalışma, gözkontağı kurmaya çalışma, öğrenciyi görmezlikten gelme, öğrenciye sorumlulukverme, rehber öğretmenle görüşme, öğrenciye hafifçe dokunma, öğrenciyeyaklaşma, aniden dersi kesme, el kol hareketleriyle öğrencinin dikkatini çekme,öğrenciyi sevdiği şeylerden alı koyma, öğrenciyi azarlama, öğrenciye bağırma,öğrencinin yerini değiştirme, öğrenciye fiziksel müdahale etme, öğrenciyi müdüreyollama, öğrenciyi dersten dışarı atma ve öğrenciyi tehdit etme stratejilerinikullandıkları sonucuna ulaşılmıştır.4. lköğretim beşinci sınıf öğretmenleri ve öğrencilerinin sınıf içerisindegörülen istenmeyen davranış konusundaki algıları arasında anlamlı farkbulunmamıştır.5. stenmeyen davranışlara karşı uygulanan stratejiler konusundaöğretmenlerle öğrencilerin algıları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.6. Sınıf içinde görülen istenmeyen davranışlara ilişkin olarak kızlar ileerkeklerin algıları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.7. stenmeyen davranışlara karşı uygulanan müdahalelerde kızlar ileerkeklerin görüşleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır.Anahtar Kelimeler; Sınıf Yönetimi, stenmeyen Öğrenci Davranışı,Sınıf Öğretmeni
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the misbehaviors of 5th gradestudents of Primary Schools and to determine solution strategies teachers use tothese behaviors and give suggestions.The universe of this research is the 5th grade students and teachers. There are52 5th grade teachers and 2150 5th grade students in Bolu. 514 5th grade studentsfrom Bolu constitute the sample of this research.In data collection, a questionnaire is prepared with the supervision ofsupervisor by the researcher. For the reliability and the validity of the researchresearcher took the advice from the supervisor. For the reliability of the research?cronbach Alpha? is carried out and the reliability rate of the questionnaire is foundas α = 0,81.Questionnaire is composed of three dimensions. These are; personalinformation, the frequency of students? misbehaviors and strategies used to solvethem.In the questionnaire five graded scale is used. Frequencies (f), arithmeticalmean, percent, ?t? test between independent groups are used.In the research these results are got:1. Physical aggressiveness to friends, making complaint against friends, damagethe school devices, not using the class clean, telling lie to the teacher, damagetheir friends? belongings, throwing something to friends, talking with the teacherand friends rudely, making fun of friends, not obeying the class rules, not doinghomework, shouting at friends, annoying desk mates, not using lesson devicesaccurately, interrupting in class, not attending the activities , wandering aroundat lesson time, whispering to friends, dreaming in the class, eating secretly fromthe teacher, coming late to the class, writing brief notes to friends and laughingloudly in the class are misbehavior of 5th grade students in Bolu.2. Students haven?t come across with any theft and not coming to the lesson before.Teachers haven?t come across any behaviors like not coming to the lesson,eating something in the class and laughing loudly.3. For the solution of these problems teachers remind the class rules, stop thebehavior of himself immediately, call the student with his/her name, talk withthe student after the lesson, meet with the student?s parents, talk with the studentabout his/her behavior, talk wittily to make the student attend the lesson, make avoice like hsssh, motivate the students, make eye contact, neglect the student,giving responsibility to the student, see the guidance counselor, touch thestudent lightly, come close, stop the lesson suddenly, deprive the student of whats/he likes, reprove severely, shout at the student, change student?s place,interfere physically, send him/her to the director, send student out of the classand threaten the student.4. There isn?t any meaningful difference between the students? perception andthe teacher perception of the misbehaviors in the class.5. There is meaningful difference between the students? perception and theteacher perception of the strategies used for the misbehaviors.6. There isn?t any meaningful difference between girls? perception and boys?perception of the misbehaviors in the class.7. There isn?t any meaningful difference between girls? perception and boys?perception of the strategies used for the misbehaviors.Key words; classroom management, misbehavior, classroom teacher.