An experimental study on the effects of automated feedback on writing achievement, writing motivation and anxiety
Yabancı dil bağlamında otomatik geri bildirimin yazma başarısı, yazma motivasyonu ve anksiyetesi üzerine etkileri üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 877223
  2. Yazar: GÜLNİHAN ALTINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Yabancı dil öğretiminde yazma becerileri önemli olduğu kadar edinilmesi zor bir beceridir. Yazma becerileri ile yabancı dil öğrencisi, daha önce öğrenilmiş olan yapıları geliştirebilir, kelime bilgisini artırabilir, hedef dildeki hata ve eksiklikleri fark edebilir (Çakır, 2010). Buna bağlı olarak, öğrencilerin dil yeterliliklerinin gelişimine yol açar (Hyland, 2022) ve öğrencilerin akademik başarısını da önemli ölçüde etkiler (Harmer, 2004). Ayrıca yazma etkinliği boyunca öğrenciler dilbilgisi, fikir geliştirme, bilginin organizasyonu ve sunumu gibi birçok faktörü düşünmeleri gerektiğinden, yabancı dilde yazma etkinliği yaratıcılık (Syrewicz, 2023) ve eleştirel düşünme (Mehta ve Al-Mahrooqi, 2015) gibi bilişsel becerilerini de geliştirir. Sonuç olarak, yazma becerilerinin öğrencilerin diğer dil becerilerinin, akademik başarılarının ve bilişsel becerilerinin üzerinde oldukça önemli bir rolü bulunmaktadır. Yazma becerileri hem bilişsel hem de duyuşsal faktörlerden doğrudan etkilenen kritik bir beceridir. Bu sebeple öğrencilerin yazma motivasyonu, kaygı seviyeleri ve geri bildirim alma imkanları yazma sürecini olumlu veya olumsuz etkileyebilir (Cleary, 1991; Aula Blasco, 2016). Öncelikle motivasyon bir destek mekanizması görevi üstlenerek ertelemeyi önler, daha sık pratik yapmasına olanak verir (Cleary, 1991). Dolayısıyla, öğrencinin yazma becerileri zaman içerisinde gelişerek yazma etkinliğine karşı daha olumlu tutumlara sahip olmasına neden olur (Oroujlou ve Vahedi, 2011). Bununla birlikte, dil öğrenirken olumsuz değerlendirilme korkusu veya yetersizlik duygusu gibi bazı sorunların ortaya çıkmasını engelleyerek öğrencilere başarı sürecinde yardımcı olur. Motivasyonun yanı sıra, yazma kaygısı da yazma becerilerini etkileyebilen önemli bir faktördür. İlk olarak, yazma kaygısının öğrencilerin psikolojik iyi oluşları üzerinde olumsuz etkileri vardır; stres ve sinirlilik gibi, öğrencilerin yazma etkinliğine ilişkin olumsuz düşünce ve inançlar geliştirmesine neden olmakla birlikte (Aula Blasco, 2016), titreme ve terleme gibi fiziksel semptomlara da sebep olabilir. Bu sebeple öğrenciler yazmaktan tamamen kaçınabilirler (Horwitz ve diğerleri, 1986). Bunlara ek olarak, yapılan çalışmalar, yazma kaygısının kariyer seçimlerini değiştiren uzun süreli etkileri olduğunu da ortaya koymaktadır (Daly ve Miller, 1975b). Tüm bunlara ek olarak, yazma kaygısı öğrencilerin yazma performansını yadsınamaz bir şekilde olumsuz etkileyebilir. Yüksek seviyelerde yazma kaygısı yaşayan öğrencilerin yazdığı metinlerin nitelik ve nicelik olarak yazma kaygısı yaşamayan öğrencilerin metinlerinden daha başarısız olduğu ortaya konmuştur (Sabti vd., 2019; Horwitz ve diğerleri, 1986; Daly ve Miller, 1975a). Yazma motivasyonu ve kaygısına ek olarak, öğrencilerin yazma başarısında yazılı ürünlerin biçim ve içeriğine ilişkin geri bildirim almaları da birçok açıdan önemlidir. Yaptıkları hatalara geri bildirim alan öğrenciler, yazdıkları metinleri düzenlemek için birden fazla taslak yazmaktadırlar ve bu da sürekli yeniden yazma imkanı sağlayarak dilbilgisi, noktalama işaretleri ve organizasyon gibi performanslarında gelişme görülmesine (Zaman ve Kalam, 2012) ve edinilen bilgilerin uzun süreli belleğe aktarılmasına (Kamberi, 2013) sebep olabilir. Geri bildirimin bir diğer önemi ise öğrenciler ilerlemeleri hakkında ne kadar çok geri bildirim alırlarsa, başarısızlıklarının nedenlerini anlama olasılıkları da o kadar artar ve bu da yazma başarısının gelişmesiyle sonuçlanır (Kulhavy, 1977). Aynı zamanda, geri bildirimin öğrenci ve öğretmen arasındaki ilişkiye olumlu etkisi öğrencilerin daha güvenli ve interaktif bir ortamda yazma becerileri üzerine çalışmalarına olanak sağlar (Ferris, 2003). Yazma etkinliğinin yabancı dil öğrenen öğrenciler için zorlayıcı bir aktivite olması ve öğrencilerin deneyimlediği zorlukların genel yazma performanslarında olumsuz etkilere sebep olması, öğrencilerin gelişimini büyük oranda engelleme potansiyeline sahiptir (Chen, 2002). Birçok öğrencinin deneyimlediği bu zorluklar etkililik ve anlaşılırlığını azaltabilir, dilsel sorunlara ve niteliksiz metin içeriğine sebep olabilir ve motivasyon ve kaygı düzeylerini önemli derecede etkiler (Chen, 2002; Fareed ve diğerleri, 2016; Shokrpour ve Fallahzadeh, 2007; Moses ve Mohamad, 2019). Motivasyon eksikliği ve yüksek kaygı gibi olumsuz duygular, olumlu duyguların faydaları kadar öğrenmenin kalitesini ve oranını da olumsuz yönde etkilemektedir (Arnold, 2011; Dörnyei, 2003; Dulay vd., 1982). Ortega (2014) başarıya giden yolda öğrencilere eşlik eden bir faktör olan motivasyonun, etkili öğrenmeye öncülük ettiğini ve gerekli çabayı sürdürmek için zorluklarla baş etmeye yardımcı olduğunu vurgulamaktadır. Motivasyonun olumlu katkılarının aksine, motivasyon eksikliği yazma aktivitesinden kaçınmaya (Dörnyei ve Ushioda, 2009; Bartley, 1970), dilbilimsel hatalara (Ramage, 1990), zayıf kelime bilgisine ve etkisiz ve eksik öğrenme stratejilerine (Xu, 2011; Ellis, 2015) sebep olur. Yazma başarısını etkileyen bir diğer faktör olan kaygı da öğrenenlerin gelişimi açısından önemlidir. Yüksek kaygı düzeyi etkili öğrenmenin önünde bir engel haline gelir ve girdinin alıma dönüştürülmesine engel olur (Krashen, 1982), öğrenenleri nitelikli yazmanın gerekli özelliklerinden yoksun yazılı ürünler üretmeye yönlendirir (Dulay vd., 1982; Kurtoğlu ve Sabuncuoğlu, 2015; Scovel, 1978). Bu nedenle kaygılı öğrenenlerin anlama ve uygulamada zorluk yaşamaları, öğrenmelerine ve yeteneklerine olan inançlarının azalması, yazmaya yönelik olumsuz tutumların ortaya çıkması ve genel olarak öz saygılarının azalması (Cheng, 2004; Ekmekçi, 2018) ile fikir üretme, organize etme, daha az yoğun konuları daha basit bir ile anlatma sorunlarıyla da karşılaşmaları söz konusudur (Daly, 1977; Kusumaningputri ve diğerleri, 2018; Schumann, 1994). Son olarak yazma kaygısının tüm bu etkileri öğrencilerin akademik başarısını ve ders notlarını etkilemekte ve gelecekteki kariyer seçimlerini yoğun bir şekilde etkileyip değiştirdiği de göz ardı edilmemelidir (Daly vd., 1976; Daly ve Shamo, 1978; Horwitz, 2001). Sonuç olarak motivasyon eksikliği ve yüksek düzeydeki kaygı, öğrencilerin yazma becerilerinin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Belirtilen sorunlara ek olarak, öğrenme süreci üzerindeki sayısız faydasına ve olumlu etkisine rağmen geri bildirim ve süreci çeşitli sorunlara neden olabilir. Tutarsız ve geç geri bildirim (Brookhart, 2017), Öğrenciler her zaman zamanında ve düzenli geri bildirim alamayabilirler Tutarsız ve gecikmeli geri bildirim ve belirsiz geri bildirim gibi sorunlar yabancı dil öğrenen öğrencilerin daha az motivasyonlu ve daha çok kaygılı hissetmelerine (Nassaji, 2016) neden olmakla birlikte yazma performanslarının düşmesine sebebiyet verebilir (Clariana, 1999; Kulik ve Kulik, 1988; Doughty, 2001; O. Hassan ve Mahfoodh, 2017; Price vd., 2010). Sonuç olarak geri bildirim sürecinde ortaya çıkan bu sorunlar, öğrenenlerin yazma motivasyonunu, kaygılarını ve yazma başarılarını önemli ölçüde etkileyen olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir. Yukarıda bahsedilen tüm bu sorunlar, öğrencinin yazma performansını, motivasyonunu kaygısını önemli ölçüde etkilemektedir. Fakat bu olumsuz etkiler otomatik geri bildirim kullanımıyla ortadan kaldırılabilir. Otomatik geri bildirim, zaman ve mekan kısıtlamasından bağımsız olarak öğrencilere ihtiyaçlarına göre net, anında ve bireyselleştirilmiş geri bildirim sunar (Dikli, 2010; Dikli ve Russell, 2006; Jiang ve Yu, 2022). Bu bağımsızlık ve netlik, öğrencilerin kendi bireysel öğrenme süreçleri hakkında farkındalık kazanmalarına yardımcı olarak öğretmenin yardımı olmadan ve sınıf dışında eksikliklerini anında vurgulayarak yabancı dil öğrencisinin bağımsızlığını artırabilir ve bireysel öğrenme stratejilerini geliştirebilir (Chandler, 2003; Dikli ve Russell, 2006; Wang ve diğerleri, 2013; Woodworth ve Barkaoui, 2020a). Sonuç olarak, otomatik geri bildirim yoluyla öğrenciler mevcut yeterlilikleri ve performansları hakkında farkındalık kazandırır, bu da onların motivasyonlarını ve yazma başarılarını artırmalarına yardımcı olur (Özen, 2017; Wang ve diğerleri, 2013; Zhang, 2020). Başka bir deyişle, otomatik geri bildirim, geleneksel geri bildirimin dezavantajlarını azaltabilir, kaygıyı azaltarak öğrenme sürecini kolaylaştırabilir ve öğrencilerin motivasyonunu artırabilir. Bu sebeple, otomatik geri bildirim ve öğretmen geri bildiriminin yabancı dil öğrenen öğrencilerin yazma başarısı, yazma motivasyonu ve kaygısı üzerindeki etkilerin incelenmesi önemlidir. Ancak, bu konu üzerinde sınırlı sayıda çalışma bulunmakla beraber, yeterli olmaktan çok uzaktadır. Bu çalışma, otomatik geri bildirimin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin yazma başarısı, yazma motivasyonu ve kaygısı üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. İlk olarak, geleneksel öğretmen geri bildiriminin ve otomatik geribildirimin öğrencilerin yazma başarısı, yazma motivasyonu ve kaygısı üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca çalışma, öğretmen geribildirimi ve otomatik geribildirim kullanımında öğrencilerin yazma başarısı, yazma motivasyonu ve kaygı düzeylerinde bir farklılık olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Yarı deneysel bir araştırma tasarımını benimseyen ve 2023-2024 akademik yılı Güz döneminde gerçekleştirilen bu araştırmada, İstanbul'da bir vakıf üniversitesi olan İstanbul Kültür Üniversitesi'nin İngilizce Öğretmenliği (ELT) bölümünde birinci sınıfta öğrenim gören 26 öğrenci katılmıştır. Katılımcıların 18'i (%69.30) kadın, sekizi (%30.70) erkektir ve yaş ortalamaları 20,53 olup, minimum yaş 18, maksimum yaş ise 31'dir. Araştırmaya katılan öğrencilerin tamamı hazırlık sınıfını tamamlamıştır. Çalışmadaki öğrencilerin İngilizce yeterlilikleri B1 düzeyindedir. Dört haftalık uygulama süreci ile ön test ve son test uygulaması dahil olmak üzere altı hafta süren bu çalışmada, katılımcıların demografik bilgileri, yazma motivasyonu, yazma kaygısı ve yazma başarısı (Bkz. Ek A) hakkında veri toplamak için toplamda dört ölçek kullanılmış ve son testten sonra her gruptan beş katılımcıyla bir odak grup görüşmesi yapılmıştır. Katılımcıların yazma motivasyon düzeylerini araştırmak amacıyla Payne (2012) tarafından hazırlanan Akademik Yazma Motivasyon Anketi (AWMQ) kullanılmış, yazma kaygısı düzeylerini tespit etmek amacıyla ise Cheng (2004) tarafından hazırlanan İkinci Dilde Yazma Kaygısı Envanteri (SLWAI) uygulanmıştır. Son olarak katılımcıların yazma başarısını incelemek için ön test ve son test uygulaması için iki yazma görevi kullanılmıştır. Araştırmada gerçekleştirilen diğer analizlerin yanı sıra odak grup görüşmesi yapılmış ve görüşmeden elde edilen veriler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Beşi kontrol grubundan, beşi deney grubundan olmak üzere toplam on katılımcıyla yüz yüze gerçekleştirilen ve 40 dakika süren odak grup görüşmesinde toplam altı soru sorulmuştur. Analiz süreci, katılımcıların görüşlerinin derinlemesine değerlendirilmesi ve kontrol ve deney grupları arasındaki farklılıkların olası nedenlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgulara göre, öğretmen geri bildiriminin, içerik başarısı, iletişimsel başarı, organizasyon ve dil kullanımı gibi yönleri de içeren, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin genel yazma başarısı üzerinde kolaylaştırıcı bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Otomatik geri bildirimin kullanılmasıyla, içerik başarısı, iletişimsel başarı, organizasyon ve dil kullanımı da dahil olmak üzere yabancı dil olarak yabancı dil bilen yazarların yazma başarısı artmıştır. Bir diğer sonuç ise, öğretmen geri bildirimi, öğrencilerin, özellikle de akademik açıdan daha başarılı olma arzusunu oluşturma konusunda, yazmaya yönelik motivasyonlarının artmasına sebep olmuştur. Öte yandan çalışmanın bulgularına göre, otomatik geri bildirim, öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkileyerek onları yabancı dilde yazmaya daha az istekli hale getirmiştir. Sonuç olarak, öğretmen geri bildirimi öğrencilerin motivasyonunu yükseltirken, otomatik geri bildirim öğrencilerin yazma motivasyon düzeylerini olumsuz yönde etkilemiştir. Üçüncüsü, öğretmen geri bildirimi öğrencilerin yazma kaygısını azalmasına sebep olurken yazmaya karşı daha sağlıklı bir psikolojik yaklaşım geliştirmelerini sağlamıştır. Yüksek kaygının olumsuz etkileri göz önüne alındığında öğretmen geribildirimi, daha az kaygılı bir ruh hali sağlayarak yazma sürecini kolaylaştırır. Öğretmen geri bildirimine paralel olarak, otomatik geri bildirim de öğrencilerin yazma kaygısında da büyük bir farklılık yaratmıştır. Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin yaşadığı yazma kaygısını önemli ölçüde azaltmıştır. Bu bulgular, yazma sürecinde geri bildirimin tasarlanması ve uygulanmasında dikkate alınması gereken karmaşık dinamikleri gözler önüne sermektedir. Yukarıda sunulan sonuçlara göre, bazı öneriler sunulabilir. İlk olarak, İngilizce öğretmenleri, otomatik geri bildirim ve bunun öğrencilerin yazma başarısı ve öğrencilerin performansını etkileyen önemli bir psikolojik faktör olan yazma kaygısı üzerindeki olumlu etkileri konusunda pratik bir anlayışa sahip olmalıdır. Ayrıca otomatik geri bildirim araçlarının İngilizce öğretmenleri için zaman yönetimi ve iş yükü açısından faydaları da göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle öğretmenlerin, öğrencilerin yazma becerilerini doğruluk ve akıcılık açısından geliştirmek ve stressiz bir öğrenme ortamı sağlamak için otomatik geribildirim araçlarından faydalanmaları önerilmektedir. Ancak, öğrencilerin yazma motivasyonunu yükseltmede öğretmen geri bildiriminin önemi göz ardı edilemeyeceğinden, otomatik geri bildirim ile öğretmen geri bildiriminin kullanımı dengelenmelidir. Geri bildirim türlerinin bu kombinasyonu, öğrencilerin motivasyonunu ve kaygısını olumlu yönde etkileyebilir ve daha etkili ve ilgi çekici bir öğrenme ortamı yaratarak yazma başarılarını artırabilir. Aynı zamanda, öğretmenlerin otomatik geri bildirim araçlarını kullanabilmeleri de bu araçların etkili bir şekilde uygulanması açısından önemlidir. Teknik donanım ve istikrarlı bir internet bağlantısının da okul yönetimi tarafından ayarlanması gerekmektedir. Müfredat ve materyal geliştiricileri, yazma derslerini geliştirmek ve olası sorunları önceden önlemek için İngilizce öğretmenleriyle iş birliği içerisinde çalışmalıdır. Ayrıca öğretmen yetiştirme programlarında bu teknolojik araçların pedagojik kullanımına ilişkin derslere yer verilmeli ve öğretmen adaylarına gelecek profesyonel hayatlarında bu teknolojiyi etkin kullanabilmeleri adına gerekli becerilerin kazandırılmasına odaklanılmalıdır. Son olarak politika yapıcılar, öğretmen ve otomatik geri bildirim araçlarının entegrasyonunu teşvik eden politikalar geliştirmeli ve bu araçların eğitim kurumlarına uygun maliyetle sunulmasını desteklemelidir.
Özet (Çeviri)
Writing achievement is crucial for EFL learners due to its impact on language skills, overall proficiency (Hyland, 2022), academic success (Harmer, 2004), creativity (Syrewicz, 2023), and critical thinking (Mehta & Al-Mahrooqi, 2015). Writing motivation, anxiety, and feedback also play significant roles in enhancing (Cleary, 1991; Yeung, 2016; Johari, 2008) or debilitating (Daly & Miller, 1975; Dulay et al., 1982) writing performance. Automated feedback, offering immediate and personalized responses (Dikli, 2010; Dikli & Russell, 2006; Jiang & Yu, 2022; Wang et al., 2013), can help reduce anxiety and improve accuracy and fluency (Ozen, 2017; Wang et al., 2013; Zhang, 2010). This study examines the effects of traditional teacher feedback versus automated feedback on EFL learners' writing achievement, motivation, and anxiety. Using a quasi-experimental design, 26 first-year ELT students participated. Data were collected through a demographic questionnaire, the Academic Writing Motivation Questionnaire (Payne, 2012), the Second Language Writing Anxiety Inventory (Cheng, 2004), writing tasks, and focus groups. Over four weeks, the control group used pen and paper, while the experimental group used Write & Improve. Data analysis revealed that teacher feedback positively impacted writing motivation and anxiety but did not affect writing achievement. Conversely, automated feedback improved writing achievement and reduced anxiety but decreased motivation. Therefore, it is recommended to balance automated feedback with teacher feedback to enhance writing achievement, reduce anxiety and maintain motivation in EFL learners.