Türkiye'deki kadın suçluların genel özellikleri ve infaz sürecindeki sorunları üzerine bir araştırma
- Tez No: 12468
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVDA ULUĞTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Suçluluk oranındaki artışlarla bağlantılı olarak kadın suçluluğu olgusu, son yıllarda tartışılan en önemli konulardan biri olmuştur. Bu doğrultuda Özellikle gelişmiş ülkelerdeki araştırmacılar, kadın suçluluğunu açıklayıcı çalışmalara yönelmişlerdir. 1970'li yıllardan itibaren yoğunlaşan sözkonusu araştırmalarda, kadın hareketlerinin ve diğer sosyal faktörlerin kadın suçluluğu üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Ülkemizdeki durum değerlendirildiğinde ise kadın suçluluğuna ilişkin çalışmaların oldukça sınırlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle araştırmada inceleme konusu olarak kadın suçluluğu olgusu seçilmiş ve kadın suçluların genel özellikleriyle infaz sürecindeki sorunları üzerinde durulmuştur. Araştırmanın örnek lemini Türkiye genelinde- 12 ceza evinde ulaşılan toplam 155 kadın oluşturmaktadır. Tutuklu ve siyasi suçlardan hüküm giymiş kadınlar örnekleme dahil edilmemiştir. Betimsel türdeki araştırmanın verileri, mülakat (görüşme) tekniği kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Araştırma bulguları iki ana bölüm halinde sunul muştur. İlk bölüm kadın suçluların genel özelliklerini kap samakta, ikinci bölümde ise infaz sürecindeki sorunlar yer almaktadır. İlk bölümdeki bulgulara göre kadınların çoğunluğu düşük eğitim düzeyi ve sosyo -ekonomik statüye sahip tir ve kırsal kesim kökenlidir. Örneklem grubunda şahsa yönelik suçların ön planda olduğu belirlenmiş ve kadınların daha çok namus koruma ile kötü muameleye maruz kalma nedenleriyle suç işledikleri saptanmıştır.İÜ İnfaz sürecindeki sorunlar kapsamında ise kadınların, oldukça yoğun ve önemli düzeyde ekonomik ve psiko- sosyal sorunları olduğu belirlenmiştir. Genel bir bulgu olarak kadınların çoğunluğun sıkıntılarını birbirleriyle ve personel ile paylaşma güçlüğü çektikleri saptanmıştır. Bununla bağlantılı olarak, kadın suçluların sorunlarıyla başa çıkma konusunda son derece yalnız oldukları ve şiddetle gereksinim duydukları profesyonel yardımlardan yok sun oldukları söylenebilir. Öte yandan cezaevlerindeki sosyal servis uygulamalarının da son derece yetersiz olduğu belirlenmiştir. Oysa kadın suçluların, infaz sürecinin her döneminde profesyonel yardım ve desteğe gereksinimleri olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, kadın suçluların yeniden topluma kazandırılması konusunda, mevcut sistemin gözden geçirilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Female criminality is one of the main issues that is discussed because the incarceration of adult women has grown rapidly in recent years. From this point of view many studies related to female criminality, are carried out in most of the developed countries. The feminist movement and other social determinants of female criminality are considered to have a possible impact on these studies since 1970. In Turkey the studies about female criminality are very limited both in number and scope. There fore this study aims to describe the general characteristics of criminal women an,d their problems during the condemnation period. Research population covers 155 convict women from 12 out of 31 prisons at national level. Those prisons having convicts less -than 10 and others having political convicts are excluded. The design of the research is descriptive. The data is '.* collected through interviews by the researcher. The findings of the research are presented in two main divisions. The first division covers the general cha racteristics of women convicts and in the second division the findings related to the problems of the convicts during the condemnation period are presented» According to the findings in the first division, most of the women convicts have low educational level, low socio-economic status and they are from rural areas. Another significant finding is that the crimes committed against the individuals account for a high percentage among the female crimes. The majority of crime are due to physical and sexual abuse and defend of honor.The second division includes the findings related to the problems of convicts, during the condemnation period. According to the findings majority of women convicts have- very deep and significant economic and psycho-social prob lems. Another common problem stated by the women convicts is having difficulties in sharing their problems with each other and with the prof essionalls in the prison. This indicate that the women convicts have to face their problems without any professional help which they deeply need. It is observed that the social services in the prisons are seriously inadequate. It is a fact that the wosien conv.ict s should be reached by the prof essionalls in every st-age of their condemnation period. As a result, the reorganization of the present system in the prisons is a vital issue for the readjustment of the women convicts to the society.