Banka birleşmeleri ve birleşme işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve bir uygulama
Bank mergers merger accountin and an application
- Tez No: 124684
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KERİM BANAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren başlamış olan birleşmeler, dünyadaki ekonomik gelişmelere paralel olarak kimi zaman yoğunlaşmış kimi zaman ise gelen çeşitli engellemeler ile yoğunluğunu kaybetmiştir. Ekonominin büyüdüğü, dünyanın entegre olduğu, giderek birbiri ile daha sıkı çalışan ve uluslar arası diyebileceğimiz holdinglerin dünya çapında alım-satım faaliyetlerine giriştiği 2000'li yıllarda birleşmeler tekrar yoğunluk kazanmıştır. Bankalar da bu gelişmelerden etkilenmişler ve ağırlaşan rekabet koşulları altında hızlı verimlilik artışı arayışına girmişlerdir. Fakat.yapılan araştırma ve incelemelerde, işletmeler veya bankalar arasında yaşanan birleşmelerin büyük bir çoğunluğunun başarısız olduğu ortaya çıkmıştır. Bu başarısızlığın en önemli sebebi olarak da birleşme sürecine ve özellikle de uyumlaştırma çalışmaları ve değerlemede kullanılacak olan yöntemlere gerekli öneminin verilmemesi gösterilmiştir Bu çalışmada banka birleşmeleri ve banka birleşmelerinde yaşanan başarısızlık sebeplerinden birleşme süreci, bankaların değerlemesi konusu ve birleşmelerde kullanılan muhasebeleştirme yöntemleri incelenmiştir. Bu araştırma yapılırken öncelikli olarak dünyada yaşanan ve olması gerekli olan birleşme süreci, değerleme ve muhasebeleştirme yöntemleri ortaya konulmuş; daha sonra ise Garanti- Osmanlı Bankaları'nın birleşmelerinde yaşanan süreç incelenmiştir. Ayrıca, Osmanlı Bankası'nın daha önce belirlenen değerleme yöntemleri doğrultusunda değerinin nasıl hesaplanması gerektiği ortaya konularak bundan sonra yaşanacak olan banka birleşmelerinde nasıl bir değerleme yönteminin izlenmesi gerektiği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mergers which started in the second half of the 19 th century have sometimes increased thanks to the economic developments in the world and sometimes decreased due to the several restrictions. The mergers have become popular again in the 21th century, when economy has been developing, the world has become globalised and international companies which have formed more strong relations among themselves started the functions of the world wide trade. The banks have been affected from these developments and have started to seek for productivity under the difficult competency situations. However, according to the researches, it is clear that most of the mergers between bank or companies have failed. The major reason of this failure is that the necessary importance haven't been given to the merging period, integration attempts or the methods used in value. In this research, bank mergings, merging period which is one of the reasons of failure in bank mergings, the bank value issue and the accounting methods used in merging have been examined. While doing this research, merging period which is present and necessary in the world and valuation and accounting methods have been primarily explained. After that, the period in which Garanti and Osmanlı Bank merged has been examined. Furthermore, it has been explained how the value of Osmanlı Bank has been assessed and what kind of methods should be used in the bank mergings from now on.