Gümüş takılar
- Tez No: 12471
- Danışmanlar: PROF.DR. BOZKURT GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
i i ÖZET Sümüş takılar konusunda antropolojik açıdan yaklaşılarak takının toplumsal yaşamdaki önemi ve işlevi üzerinde durulmuştur. Araştırma için Ulus Kızılay ve Tunalıhilmi merkezleri seçilmiştir. Araştırmada gümüş takı konusu içinde takının tarihçesi; gümüş takının türleri» fiyatları anlamı? gümüş takı üretenler» malzeme ve işçiliğin nereden geldiği belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca araştırmada gümüş takı kullanımının (l)daha çok kimler tarafından tercih edildiği; (2)3Ümüş takıların hangi amaçlarla kullanıldığı ;( 3) gelir düze yi ile takı alımı arasındaki ilişki ; ( 4 ) takı seçiminde takının gösterişli olması ( 5 ) gümüş takı ile batıl inanç arasındaki ilişki saptan maya çalışılmıştır. Bu denencelerin beklentimiz doğrultusunda olduğu saptanmakla birlikte» deneklerin kullandıkları takılarla ilgili herhangi bir batıl inançların olmadığı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak gümüş takı kullanımı özellikle çalışan bayanlar arasında zamanla bir tutkuya dönüşmektedir. Gümüş takı kullanımının grup içinde (çalışan bayanlar arasında) bir statü sembolü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY In this thesis» approaching from the anthropological point of view» the subject of importance and functions of wearing silver jewelry in community life has been studied. For this investigation Ulus» Kızılay and Tunalıhilmi centers were choosen. A brief history of jewelry? prices» kinds» meanings of wearing silver jewelry î producers of silver jewelry» from where they obtained the ornamenters and raw materials of it were tried to be determined. Furthermore» efforts were focused to find out Î (l)who are preferring to wear silver jewelry î (2)for what aims the silver jewelry are used ; ( 3) relat i onshi p between income level and purchasing of silver jewelry » ( A-Jconnect ion between silver jewelry and superstions. Although above mentioned assumptions of ours were highly confirmed» there were no signs of superstions of persons connected with jewelry they weared. Finally» wearing of silver jewelry has been developing» by time» as a fondness especially among working women. A last point found out was that» wearing of silver jewelry is considered as a symbol of status in the group (among working women).