Güneyevler köyünde kadının yeri: değişme sürecinde ideal ve gerçek kültür
- Tez No: 12472
 - Danışmanlar: PROF.DR. BOZKURT GÜVENÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Antropoloji, Anthropology
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
in ÖZET Bu çalışmanın amacı son 10-15 yıldır değişme geçiren Güneyeyler köyünde kadının toplumdaki yerini araştırmak tır. Sorunu ise Güneyevler köyünde kadının toplumdaki ye rinin ne yönde değiştiğini saptamaktır. Araştırmanın amacı ve sorununa uygun olarak elde edi len bulguların değerlendirilmesiyle şu sonuçlara ulaşıl mıştır: T) Kadınların toplumdaki yeri erkeklerle eşit değildir. Kadınlar, eşlerini seçmede Özgür değildir. Eğitim, boşanma ve oy verme konularında erkekler karar verirler. Kadınlar, akrabalarından kalan mirastan paylarını alamazlar. Kocala rı tarafından dövülebilirler. Yani, Güneyevler köyünde ka dınlar yasalara göre temel hak ve özgürlüklere sahip ol makla birlikte, bu haklardan yararlanamazlar. 2) Kadınların toplumdaki yeri bugün eskiye göre daha iyi gibi görünmektedir. Ayrıca, köyde kadının toplumdaki ye riyle ilgili olumlu değerlerin savunulması, bu değişmenin gelecekte de süreceğine ilişkin ümit verici bir gelişmedir. 3) Genç Kız ve Erkeklerle Genç Evli Çiftler kadının top lumdaki yeri konusunda yaşlı evli çiftlere göre daha çağdaş değerlere sahiptirler. 4) Kadının toplumdaki yeri konusunda yaşlı evli çiftlerin davranışları ile değerleri arasındaki farklılık genç evli çiftlerinkinden daha fazladır. 5) Kadının ve erkeğin toplumdaki yerinin eşit olmaması kül türün öğelerinin işlevsel ilişkilerinin bir sonucudur. Kadının toplumdaki yerinin erkeklerle eşit olması belirli kültürel faktörlerin değişmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of this research is to find out the women's statusat Glineyevler Village, which has in the last 15-20 years. The problem of this research is the change of wo men's status at "Glineyevler Village. After proceesing the data relevant to the problem and aim of the research, we reached to the following conclusions : 1) The status of women is not equal to that of men at the Glineyevler Village : Women are not free to choose their husbands. Men's words carry weight in the fields of edu cation, divorce and voting. Women don't get any share from their relatives' wi 1 Is. Men can beat their wives. That is to say, women at Glineyevler Village have basic civil and political rights, but on paper. 2) It seems that women enjoy a better status today than before. Besides, the fact that most of men and women have positive value judgements concerning Women's statusis a hopeful improvement for equality of status of women and men in the future.. 3) Young men, girls and young married couples have more positive value judgements regarding women's statusthan old married couples. 4) The difference between the behaviors and the value jud gements of old married couples concerning women's status is wider than those of young married couples. 5) In reality, the gap between the status of women and that of men is due to the functions of cultural programming. The improvement of the women ' s status depends on the change of the certain cultural factors.