Tövbekar katil kıssasının tahlili
The Evaluation of story of 'Forgiven murderer'
  1. Tez No: 124714
  2. Yazar: FETULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in anlattığı kıssalar birçok mesajlar ve ibretler içermektedir. Biz de bu çalışmamızda Efendimizin anlatmış olduğu bir kıssayı bütün yönleriyle değerlendirmeye çalıştık. Giriş bölümünde, kıssa hakkında genel bilgiler verilmiş, Kur'an-ı Kerim'de ve hadis-i şeriflerde geçen kıssaların genel özellikleri, konulan, gayeleri ve eğitim-öğretim açısından önemleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, incelediğimiz“Tövbekar katil”kıssasının Kütüb-i Tis'a'daki (9 hadis kitabı) rivayetleri verilmiş, hadislerin sened tahlilleri yapılarak genel değerlendirmede bulunulmuştur. İkinci bölümde ise, hadisimizin muhtevasında bulunan dinî prensipler âyet ve hadislerle de desteklenerek izah edilmiştir. Sonuç bölümünde ise, hadisten çıkartılan dersler, ibretler ve hükümler maddeler halinde sıralanarak tez özetlenmeye çalışılmıştır. 4
Özet (Çeviri)
SUMMARY The stories of Prophet (s.a.s) adresses many messages and examples. We tried to explain these stories in details to you. In the introduction paragraph there is a general information about the stories of prophet (s.a.s) the interpretation of Holy Book Quran and hadith with its importance regarding education. In the first section we see story“Forgiven Murderer”which is in“Nine section”with its“sayings”.These“sayings”and hadiths were all validated according to their general meanings. In the second section, the subject matter of the religious principals are evaluated and supported by hadiths. In the conclusion section, the work (thesis) has been outlined with real-life examples and points which was drawn out of hadiths II