M.Ö.II.bine tarihlendirilen Panaztepe süs eşyası ve küçük buluntularının değerlendirilmesi
- Tez No: 12473
- Danışmanlar: PROF.DR. ARMAĞAN ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1985 yılından itibaren yapılmakta olan Panaztepe kazısında ele geçirilen süs eşyaları detaylı bir biçimde ele alınarak, genel bir değerlendirme yapılmıştır. incelenen eserler; buluntu durumları, malzeme- teknik kullanım amaçları açısından incelenmiştir. Çalışmanın alırlığını tipolojik çalışma oluşturur. Bu kısımda ana tipler ve bunların alt grupları saptanmıştır. Ayrıca Kıta Yunanistan, Ege Adaları, Kıbrıs, Girit, Suriye ve Mısır'da bulunan eserlerle karşılaştırmalar yapılarak değerlendirmeye gidilmiştir. Bu karşılaştırmalar sonucunda Panaztepe 'de ele geçirilen süs eşyasının yukarıda anılan bölgelerde de sevilerek kullanıldığı anlaşılmıştır. Mezar buluntusu olarak karşımıza çıkan bu süs eşyalarının bazılarının, işleme tekniklerinin üstün nitelikte olduğu gözlemlenmiştir. Bu örnekler ışığında; insanoğlunun her zaman güzeli ve en iyiyi yaratma çaba sı ve arayışı içinde olduğu ortaya konmuştur. Böylece bu çalışmada incelenen süs eşyalarının de ğerlendirilmesi sonucunda, Panaztepe 'nin Ege Arkeolojisindeki yeri ve önemi bir kez daha anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, ornament objects which were obtained from the Panaztepe excavation since 1985 have been briefly discussed and the general description of these objects have been also made. These examined finds have been discussed according to their finding condition, materials, technique and usefullness purposes. The main part of the study is the typelogy of the ornament objects. In this part, the main type and their subgroups have been discussed. In addition, the comparision of the finds in the Panaztepe and the finds which were found in the Greece continent, Ageean icelands, Cyprus, Crete, Syria and Egypt zone have been made. As a result of this comparison, the ornament objects which were found in the Panaztepe have been understood to use in the regeon which were discussed in the upper part. Some of these ornament objects which were found as a cemetary finds have been observed to have a high working quality. Under the light of these examples, the effort of the human have been proved for finding the best and the beauty. Somewhat in this fashion as a result of the examination of these ornament objects which were discussed in this study, the importance of the Panaztepe have been understood in the Aegean Archaeology.