Perakende sektörü nihai tüketicilerin satınalma davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve güvenilirlik analizi
Factors affecting purchasing behaviour of customers in retailing sector and reliability analysis
- Tez No: 124761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET METE ÇİLİNGİRTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahter Kelimeler : Atilla YARDIMCI :Ekonometri :İstatistik :Yrd. Doç. Dr. Ahmet Mete Çilingirtürk :Yüksek Lisans- Şubat 2003 :Tüketici Davranışları, Güvenirlik Analizi, Faktör Analizi ÖZET PERAKENDE SEKTÖRÜNDE NİHAİ TÜKETİCİLERİN SATINALMA DAVRANIŞLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİ ve GÜVENİRLİK ANALİZİ Güvenilirlik analizinin pazarlama araştırmalarında da birçok uygulama alanı mevcuttur. Güvenilirlik analizi için tüketici davranışlarını saptayan araştırmalar faydalı bir uygulama alanıdır. Tüketici davranışlarının incelenmesi, firmalara, pazarlama yönetiminde, önemli yararlar sağlar. Son yıllarda tüketici davranışları araştırmalara önemli bir konu olmuştur. Bu araştırmalar tüketici davranışlarını ve onu etkileyen faktörleri açıklamaya çalışmıştır. Bu çalışmada demografik faktörlerin ve yaşam tarzının tüketici davranışlarını etkileyip-etkilemediği saptanmaya çalışılmıştır. Uygulama alanı olarak perakende sektöründe, nihai tüketiciler seçilmiştir. Nihai tüketicilerin demografik özellikleri ve yaşam tarzlarına göre tüketim davranışlarının değiştiği gözlenmiştir. Bu değişim güvenirlik analizi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE ABSTRACT FACTORS AFFECTING PURCHASING BEHAVIORS OF CUSTOMERS IN RETAILING SECTOR and RELIABILITY ANALYSIS Consumer behavior research is an important application scope for reliability analysis as marketing researchs. Latest investigations about consumer behaviors lead rapid developments in marketing management. Especially, consumer behaviors play an important role in market segmentation and improvements for appropriate marketing mix for the selected market. Consumer behaviors became a more interested subject for the latest researches. These researches try to explain consumer behaviors and effective factors. With this study, it is explained whether demographic factors and life styles affect consumer behaviors or not. The application area is chosen from consumers of retail. And it is observed that consumer behaviors change according to the demographic properties and life styles. This change is analyzed with Reliability Anlysis in the study.