An Oligopolistik approach for exhaustible resource theory and an emprical validation using the price of oil
Tüketilebilir kaynaklar teorisine oligopolistik bir yaklaşım ve petrol fiyatlarıyla ampirik bir sınama
  1. Tez No: 124878
  2. Yazar: ÖZGÜR MEHMET DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT NOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında optimum kontrol teorisini kullanarak tükenebilir kaynaklar için Cournot tipi bir oligopolistik model sunduk ve oligopolün fiyat ve üretim patikalarını bulduk. Sonuçlar monopolistik ve rekabetçi fiyat ve üretim patikaları ile karşılaştırıldı. Petrol piyasasının 1950-2001 arası yıllık verilerini kullanarak petrol fiyatları ile tükenebilir kaynaklar teorisi arasında makul ölçüde bir bağlantı gözlemledik. Sonuçlarımız ve gerçek dünyaya ait olan ampirik neticelerin katılaştırılmasıyla, gelecekteki araştırmalar için oligopolistik modelin potansiyel kullanışlılığını ifade ettik. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis we presented a Cournot-type oligopolistic model for exhaustible resources market by using optimal control theory, and found the price and extraction paths of oligopoly. The results were compared with the price and extraction paths of competitive and monopolistic models. We examined the 1950-2001 annual price data of oil market and found reasonable correlation with exhaustible resource theory and the price of oil With the comparison of our results and the empirical results of the real world, the potential usefulness of our oligopolistic model is pointed out for future research. 11