Parasal aktarım mekanizması ve Türkiye'de işleyişi
Monetary transmission mechanism and its works in Turkey
  1. Tez No: 127769
  2. Yazar: BURHAN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türkiye'de para politikası uygulamalarını reel ekonomiye yansıtan parasal aktarım mekanizması kanallarından hangisinin işlediğinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada, parasal aktarım mekanizması tanıtılmakta, para politikası- finansal sistem ve reel ekonomi ilişkisi analiz edilmektedir. Buna ek olarak, Keynesyen ve Parasalcı iktisatçıların parasal aktarım mekanizmasına yaklaşımları incelenmektedir. İkinci bölümde, geleneksel faiz haddi kanalı, diğer varlık fiyatları kanalları ve kredi kanalı olmak üzere üç ana başlık altında parasal aktarım mekanizması kanalları tanıtılmaktadır. Üçüncü bölümde Türkiye'de parasal aktarım mekanizması kanallarının işleyişini tespit etmede kullanılan Vektör Otoregressif (VAR) yöntemi ve araçları incelendikten sonra ampirik uygulamaya geçilmektedir. 1989: Ocak ile 2002: Aralık dönemi için aylık verilerden oluşturulan VAR modelinden, Türkiye'de parasal aktarım mekanizması kanallarından geleneksel faiz haddi ve döviz kuru kanalına yönelik önemli bulgular elde edilmiştir. Kredi kanalının işeyişine yönelik olarak ise yeterli bulguya ulaşılamamıştır. Bu durum, Türkiye'de bankacılık sisteminin oligopolistik ve kırılgan yapısı, fınansal piyasaların yeterince gelişmiş ve derin olmaması, Türkiye'deki enflasyonun inatçı bir yapısının olması, bütçe açıklarının ve borç stokunun çok fazla olması ve reel faizler üzerinde baskı yaratması gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, parasal aktarım mekanizmasının etkin bir şekilde işleyebilmesi için, para politikası ile maliye politikası arasında bir koordinasyon olmalıdır. 125
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to determine which channels of monetary transmission mechanism are in effect in Turkey that reflects the monetary policy changes into the real side of the Turkish economy. In this study describes monetary transmission mechanism and analyses the relationship between the monetary policy/financial system and the real economy. In addition, it explains how Keynesian and Monetarist approach to monetary transmission mechanism are evaluated. The second section analyses transmission mechanism channels by classifying them under three categories, which are interest rate, other assets' prices and credit channels. In the third section, after having explained Vector Autoregression (VAR) method used in determining the works of monetary transmission channels and its tools, the empirical application is established for the Turkish economy. By using monthly data from January 1989 to December 2002, VAR model provides some important findings that in Turkey traditional interest rate and exchange rate channels work in an efficient way. However, there are not enough findings about credit channel. This could be arisen from the oligopolistic and fragile structure of the Turkish banking system, less developed and depth financial system, inertial feature of inflation, high budget deficit and debt stock, which, in turn, create pressure over interest rates. In this reason, there must be a coordination between monetary policy and fiscal polciy for monetary transmission mechanism working efficiently. 126