Bilişim sektöründe şirketten şirkete elektronik ticaret uygulaması
Business to business e-commerce in it sector
  1. Tez No: 124877
  2. Yazar: MEHMET SAMİ AYHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OYGUR YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
GENEL BELGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler :M.Sami Ayhan :İşletme :Üretim Yönetimi ve Pazarlama :Yrd.Doç.Dr.Oygur Yamak : Yüksek Lisans-Şubat 2003 :E-ticaret,B2B ÖZET Her geçen gün artan bir hızla, teknoloji hayatımız kolaylaştırmakta, bilgisayar ve bilişim ürünleri çamaşır makinası, buzdolabı gibi günlük yaşantının vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmektedir. Telgraf, telefon ve televizyonla birbirlerine yaklaşan insanlar 90'lı yılların ikinci yansında büyük bir ivme kazanan İnternet ile sanal dünyaya adım atmaktadır. Dijital teknoloji hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı şekilde radikal değişiklikler yaratmaktadır. Günümüzde çoğu insanın bir e-mail adresi vardır ve çoğu iş alam sanal ortamda yer almaktadır. Bu da kaçınılmaz bir şekilde iş hayatım etkilemekte, varolmak isteyen firmalar için sanal ortamda çalışmalar yapmak mecburiyet haline gelmiştir.Bu çalışma ile bilişim sektöründe şirketler arası e-ticaretin uygulamadaki şirkete etkileri incelenmiştir.Bu etkinin araştırılması yapılan anket çalışmasıyla desteklenmiş, bilişim sektöründeki diğer firmaların e-ticarete geçiş sürecinde hangi aşamada oldukları, şirketler arası elektronik ticaretin bilişim şirketlerine etkilerini tespit edilmeye çalışılmıştır.E-ticaret şirket verimliliklerini arttırmakta varolmak için mecburiyet haline gelmeye başlamaktadır.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords :M.Sami Ayhan :Business Administration Production Management and Marketing : Yrd.Doç.Dr.Oygur Yamak rMaster-February 2003 :E-commerce,B2B ABSTRACT Continuosly developing technology makes our lives become more comfortable. PC and IT(Information Technology) products are becoming simple tools of everyday lifelike washing machine,Tv and etc.People get closer with telegraph,phone and TV everyday and especially after the second half of 90' s with rising İnternet trend,people realized their first steps into the cyber world.Digital technology changes everything utterly that will never be the same again.Today, most of people have an email address and most of the business exist at internetThis effects business world from its base and to take a role at cyber world is a must nowadays as well as for the future.In this study the effects of business to business ecommerce is analyzed in IT sector.The effects of ecommerce in IT sector for companies is also studied with a survey.Ecommerce is increasing the productivity and companies should start investments at e-business.