Yüksekokul yönetiminde akademik ünvanın yönetsel işlevi
  1. Tez No: 12496
  2. Yazar: RIFKI HENDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTAÇ AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Bu araş t armanın amacı, meslek eğitimi veren yüksek okullarda, yöneticilik görevinde akademik unvanın işlev lerini belirlemektir. Araştırmanın evreni, 1988-1989 egitim-ögretim yılın da yüksekokullarda görevli yüksekokulu müdürleri (YM) ile bağlı oldukları üst yöneticiler (ÜY) ve bu okullarda gö revli Öğretim elemanlarından (ÖE) oluşmaktadır. Veriler, evrendeki gruplardan anket yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın bulguları şöyle özetlenebilir. 1. Yüksekokul müdürlerinin % 70' i 1982 yılından önce müdürlük görevinde bulunmamışlardır. 2. Yüksekokul müdürlerinin yönetim yeterliklerini yöneticiler ile öğretim elemanları farklı değerlendirmiş lerdir. 3. Yüksekokullarda akademik unvanlı müdür ile unvan sız müdürün yönetim yeterlikleri arasında anlamlı bir fark yoktur. 4. üst yöneticiler ve öğretim elemanları unvanlı mü dürü tercih etmektedirler. 5. üst yöneticiler yürürlükte olan müdür atama sis teminin devamını benimsemektedirler. vııı6. öğretim elemanları, yöneticilerini kendileri seç mek istemektedirler. 7. üst Yöneticilerce önem sırası belirlenen, yüksek okul müdür adaylarında aranan özelliklerin ilk 10'u aşa ğıdadır. önem sırası Müdür adaylarında aranan özellikler 1 Dürüstlük 2 Saygınlık 3 Hoşgörülü 4 Kendi okulunun toplum yararına oldu ğuna inanmak 5 Görevine bağlı olmak 6 Türkçeyi güzel konuşmak 7 Aktif olmak 8 Girişimci olmak 9 Sabırlı olmak 10 Eleştirilere açık olmak ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this work is to determine the functions of academic titles in administration levels in the higher education. This research encompasses the teaching stuff, direc tors and their superiors in the institution of higher e- ducation during the academic year 1989. The data presen ted in this study is obtained by the questionnaire. The results of this research could be summarized as fol lows 1. 70 % of the directors of Higher education insti tutions were not directors before 1982. 2. Administrative abilities of the directors were rated differently by the administration staff and the teaching staff. 3. There weren't any important differences between the administrative abilities of the directors of the hig her institions both with or without academic titles. 4. Higher administrators and teaching staff of hig her institutions prefer directors with or without acade mic titles.5. The higher administration staff are -in favor of continuation of present appointment system for the direc tors. 6. The teaching staff prefer electing the directors themselves. 7. The first 10 valif ications wanted by the higher administrators in the applicants for the derector posi tion are as follows: Degree of Importance 1 2 3 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Characteristics honesty to be respected to be tolerant to believe that his school is giving service for the good of to be dutiful to speak Turkish well to be active to be enterprising to be patient to be open to criti XI