Kent içindeki tarihi çevrelerin korunması ve geliştirilmesi II. Ankara Vakıf Apartmanı örneği
  1. Tez No: 12497
  2. Yazar: MELTEM GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ii ÖZET Bu çalışmada, kent içindeki tarihi çevrelerin korunması konusuna tarihsel gelişim, gerekli kavramların açıklanması ve.ilgili hukuksal düzenin irdelenmesi şeklinde yaklaşılmıştır. I. Ulusal Mimarlık Döneminin önemli yapılarından olan Ankara şehrindeki II. Vakıf Apartmanı Yun mimari tanımı yapılmıştır, yapıldığı dönemin ekonomik yapısı ile toplumsal yaşamı incelenerek günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek ve devamlılığı sağlanabilecek işlev önerisi getirilmiştir. 8u çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, anıt, tarihi anıt, eski eser, tarihi çevre ve koruma kavramlarının tanımlan yapılmıştır. İkinci bölümde, Dünya'da ve Türkiye'deki tarihi çevrelerin korunmasının gelişim evreleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki tarihi çevrelerin korunmasında hukuksal yaklaşım anlatılmıştır. Dördüncü bölümde Ankara şehrinin. Cumhuriyet öncesi ve sonrası, ekonomik ve toplumsal yaşamı ile başkent olmasından sonraki şehirsel gelişimi anlatılmıştır. Beşinci bölümde., Ankara'daki Cumhuriyet sonrası beliren konut sorunu ve getirilen çözümler ile bu dönem konutlarındaki mimari anlayış yer almaktadır. Altıncı bölümde, II. Vakıf Apartmanı 'm n Ankara şehrindeki konumu belirtilerek mimari tartımı yapılmış ve taşırım özellikleri belirtilmiştir. Yetinci bölümde ise il. Vakıf apartmanı 'rn m n işlevi ile günümüze kadar olan kullanımı belirtilerek, günümüz ve sonrası ihtiyaçlara cevap verebilecek ve devamlılığı sağlanabilecek işlev önen si getirilmiştir. Ayrıca )!. Vakıf Apartmanı 'nın çevresi ile olan ilişkisi ve mimari değer lendi rmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY in that work, the approach to the subject of the preservation of historical environments in cities "is made by explaining the related concepts, historical development and the legal order. The architectural definition of one of the important buildings of the 1. National Architectural Period named 11. Vakıf Apartment is made. The economical structure and social life of the period is searched and the function that can meet the needs of today and can continue on, is proposed. This thesis consists of seven parts. In the first part, the definition of the concepts of monument, historical monument, ancient works, historical environment and preservation are made. In the second part, the development of the preservation of historical environment in the world and Turkey are explained. In the third part, the legal approach in the preservation of historical environments in Turkey are explained. In the fourth part, the economical and social life of the city of Ankara, before and after the Republic and the development of the city are explained. In the fifth part, the problem of residence after the Republic and the proposed solutions are discussed together with the architectural understanding m that period. in the sixth part, the location of the 11. Vakıf Apartment in the city of Ankara are pointed out. in the seventh part, the original function of the ii. Vakıf Apartment and the usage of it until today is pointed out and the function that will meet the needs of today and the later in which the continuity can be provided is proposed.