Kamu yönetiminde etik ve yönetsel bir sorun alanı olarak yozlaşma - Sivas il merkezindeki kamu kurumlarında bir uygulama -
Corruption as an administrative problematic area and ethics in public administration - A research in public institutions in the centre of Sivas province -
  1. Tez No: 124960
  2. Yazar: RACİ KILAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 449
Özet
ÖZET Günümüzde siyasi, idari ve sosyal kuramlarda yaygın bir yozlaşma ve etik anlamda yıpranmadan söz edilmektedir. Yozlaşmış uygulamaların artan bir nitelik göstermesi, çağdaş demokratik yönetimleri tehdit eden bir durumu da beraberinde getirmiştir. Etik anlamda yıpranma ve yozlaşma, diğer bir ifadeyle etik yoksunluk çeşitli alanlarda kendini göstermekle beraber daha çok siyasi ve idari kurumlarda hissedilmektedir. Siyasal ve yönetsel anlamda ortaya çıkan yozlaşma ve etik yıpranmanın özünde, siyasal ve yönetsel sistemin bu olgu karşısında gösterdiği pratik zaafla beraber, etiğin toplumsal anlamda da erozyona uğraması önemli bir etken olmuştur. Siyasal ve yönetsel alanda etik değerlere önem verilmemesinin sonucunda, söz konusu alanlarda ciddi etik sorunlar baş göstermiş, yozlaşmış uygulamalar yaygınlık kazanmıştır. Bugün artık problem sadece ahlaka aykırı davranışların toplumda yaygınlık ve etkinlik kazanması değil, daha ciddi boyutlarda ahlaki ve ahlaki olmayan davranışların neler olduğu noktasında toplumsal anlamda ölçülerin yitirilmeye başlanmış olmasıdır. Kamu yönetiminde etik açıdan geçerli bir yönetsel sistemin kurulabilmesi, öncelikle yönetsel faaliyetlerde uygulayıcılar açısından standartların varlığını ve bunların özümsenmesini gerektirmektedir. Bu nedenle kamu yönetimi örgütlerinde çalışanlar açısından, onların davranışlarına yön verecek ve eylemlerinin alanını belirleyecek etik kural, standart ve değerleri belirlenmelidir. Bu nedenle oluşturulacak ulusal ve kurumsal“Etik Kurulları”vb. yapılanmalar ile kamu çalışanlarının almak zorunda olduğu zor ve ikilem yaşadığı kararlarına mutlaka destek sağlanmalıdır. Bu çalışma;“Temel Kavramlar ve Etiğin Bir Çalışma Alanı Olarak Ortaya Çıkışı”,“Kamu Yönetiminde Etik Anlayış ve Etiğe İlişkin İç ve Dış Denetim Araçları”, Kamu Yönetiminde Etik ve Bir Sorun Alanı Olarak Yozlaşma“, ”Kamu Yönetimi Etiğine İlişkin Türkiye'de ki Düzenlemeler ve OECD'nin Yaptığı Çalışmalar ve Uygulamalar“ olmak üzere dört teorik bölüm ve ”Türk Kamu Yönetiminde Etik ve Yönetsel Bir Sorun Alanı Olarak Yozlaşmaya Yönelik Sivas il Merkezindeki Kamu Kurumlarında Bir Araştırma" başlıklı bir uygulama bölümü olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, it is widely told on corruption and ethical deformation in political, administrative and social institutions. Increasing level of corruption with time may threaten modern democratic governments. Although corruption, in other words absence of ethics can be seen in many aspects of community, their negative reflections are much more effective in political and administrative institutions. In addition of the weakness of political and administrative system against the corruption and ethical deformation, decaying period of social ethics has been playing an important role in loosing vitality in political and administrative area. As a result of neglecting ethic values in political and. administrative concerns, a serious range of problems had come out and corrupted applications has come into effect widely. Now, beyond the situation in which non-ethical attitudes have been widespreading in an effective position throughout the society, the problem is the beginning of loosing social criteria about what is ethics and non-ethics attitudes. Setting up a reliant ethics-depandent administrative system in public administration primarly requires available standards for the use by all official personnel and needs to be completely accepted by all related persons and institutions. Therefore, to direct the behaviors of the people working in public organizations and to determine the limits of the actions of personnel, ethical rules, standards and values must be clearly identified. National and Institutional Ethics Commissions must help to the public officials in solving the dilemmas which come out during the decision making period. This doctorate study is composed of 4 theoretical chapters, namely“Basics Concepts and The Birth of Ethics As a Scientific Working Area”,“Ethical Approach in Administration and Internal and External Control Means of Ethics Relations”,“ Ethics in Public Administration and Corruption As a Problematic”,“Legal Arrangements in Turkey Related With Administrative Ethics and The Works and Applications by OECD”and an amprical chapter takes place in the study with the title“ Ethics in Turkish Public Administration and A Research on Corruption As an Administrative Problematic Made in Public Institutions in The Centre of Sivas Province”. II