Seeking the truth of sex: Narratives of sexuality amongst Boğaziçi University students
Cinsel gerçeği aramak: Boğaziçi Üniversitesi students
  1. Tez No: 124970
  2. Yazar: DEFNE ERDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET SİRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Cinsel Gerçeği Aramak: Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Cinsellik Anlatılan Defne Erdur Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de cinsellikle ilgili konuların iyi eğitimli insanlar arasında nasıl konuşulduğunu göstermektir. Araştırma, kişisel anlatıların oluşturulmasında kullanılan kavram ve kategorilerin, Türkiye'deki genel cinsellik ve modernlik söylemleriyle ne şekilde ilişkili olduğuna odaklanmıştır. Çalışma, Ekim 2000 ve Haziran 2001 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde yürütülmüş olan bir seri derinlemesine mülakat ve grup tartışmalarına dayanmaktadır. Mülakat ve tartışmalar boyunca, cinsellik düzenlenmesi gereken birşey olarak ele alınmış, ve“doğru bir cinselliğin”tanımı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Cinselliği bir sorun olarak algılayan katılımcılar, bu sorunun akıl ve bilimde buldukları çözümünün eğitim yoluyla yayılması gerektiği öne sürmüşlerdir. Düzenli ve modern bir cinsel yaşama ulaşılmasında gelişme ve ilerlemenin önemi vurgulanmıştır. Eşitsizlik ile modernliği bağdaştıramayan katılımcılar, kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik olgusunu, burada ve şimdi varolan modern bir olgu olarak kabul edememişlerdir. Kadın cinselliği üzerinde erkek, aile ve ulus tararından sürdürülen kontrolün cinselliğe dair kaygıların temelinde yattığı gerçeğini, katılımcılar modern bir durum olarak algılayamamışlardır. Cinsellikle ilgili konuşulamayan meseleler konuşulamamaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Seeking the Truth of Sex: Narratives of Sexuality Amongst Boğaziçi University Students Deme Erdur The aim of this study is to present how highly educated young people in Turkey talk about sexuality. The analysis focused on how the categories and the concepts that were deployed in constructing personal narratives around sexuality were related to the prevalent discourses of sexuality and modernity in Turkey. The study was based on a series of in-depth interviews and focus group discussions conducted between October 2000 and June 2001 in Boğaziçi University. Throughout the interviews and the discussions, a 'correct sexuality', which was defined as requiring regulation, was negotiated. Sexuality was perceived as a problem and its resolution was seen in reason and science, which were to be transmitted through education. The participants emphasized the role of development and progress in achieving an ordered and modern sexual life. The issue of inequality between men and women as a modern issue - an issue of the here and now - was not accepted, as the participants could not equate modernity with inequality. The fact that the concerns with sexuality stem from the continued control of women's sexuality by men, by the family and by the nation could not be conceived as a modern condition. The gendered and unvoiced concerns around sexuality seemed to remain unvoiced. VI