Discourse and narrative in the national cinema movement
Ulusal sinema hareketinde söylem ve anlatı
- Tez No: 124971
- Danışmanlar: DR. DARİO MİZRAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kısa Özet Ulusal Sinema Akımı' nda Söylem ve Anlatı Bülent Tunga Yılmaz Bu çalışmanın temel amacı sanat yapıtının nasıl analiz edilmesine ve kültürel çalışmalar yapan bir araştırmacının hangi teorik yollar aracılığıyla sanatsal ve kültürel üretimin özel alanı ile sosyal, politik ve ekonomik alanlar arasındaki ilişkiyi açıklaması gerektiğine yönelik bir yaklaşım önermektir. Bu amaçla çalışma sosyoloji ile cinema arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. Özel olarak ise sanatsal söylem ile sosyal, politik ve kültürel söylemlerin özel bir bağlamda nasıl kesiştiklerini göstermeye yöneliktir. Bu yapılırken de“Ulusal Cinema Akımı”çalışmanın temel konusu olarak seçilmiştir. Bu çalışma filmler üzerinden sanatsal söylem ile sosyal- politik bir fenomen olan milliyetçi söylem arasındaki bağı ortaya çıkarmaktadır. Mikhael Bakhtin'in“Translinguistics”teorisi bu çalışmanın temel teorik çerçevesini oluşturmaktadır. İlk bölümde“Translinguistics”teorisinin uygulamasının temelini oluşturan“dil”ile“filmler”arasındaki ilişki ortaya konmuştur. İkinci bölümde milliyetçilik ve sinema arasındaki ilişki açıklanmıştır. Bu bölüm ayrıca Türk Sineması'na dair teorik bir başlangıcı ve onun milliyetçilik ile olan ilişkisini de içermektedir. Üçüncü bölümde“Ulusal Sinema Akımı”'nın iki önemli yönetmeni Metin Erksan ve Halit Refiğ detaylı bir biçimde analiz edilmiş; filmleri Bakhtin'in“Translinguistics”teorisi ile okunmuştur. Son olarak, sonuç bölümünde, çalışma boyunca ne yapıldığının bir özeti sunulmuş ve tezin sonuçlan kapanış düşünceleri ile tartışılmıştır. T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KORULU DOKGfttAftt&SYON MKftKlSİ VI
Özet (Çeviri)
Abstract Discourse and Narrative in the National Cinema Movement by Bülent Tunga Yılmaz The main objective of this study is to offer an approach toward analyzing how the work of art should be approached and through which theoretical ways a researcher of cultural studies should clarify the links between the exclusive domain of artistic and cultural production and social, political and economic fields. In this respect, the study aims to focus on the relation between the realms of cinema and sociology. More specifically, it is an attempt to demonstrate how discourses of the field of fine arts and discourses of the 'social', 'political', and 'cultural' intersect in a certain context. In doing this, The National Cinema Movement is selected as the main subject of analysis. Through the films, this work clarifies the linkage between the discourse of art and the discourse of a social-political phenomenon, nationalism. Mikhael Bakhtin's“Translinguistics”is used as the theoretical framework of this work. In the first part, the relation between the language and the films that suggests the essence of the implication of Translinguistics is provided. In the second part, the relation between nationalism and cinema is clarified. This section includes an introduction to Turkish Cinema and its linkage with nationalism as well. In part three, two distinguished directors of the National Cinema Movement, Metin Erksan and Halit Refiğ, are handled and analyzed in detail, and their films are read through the Bakhtinian Translinguistics. IVFinally, in the conclusion section, a summary of what has been done through the work is presented and the results of the thesis are discussed with closing remarks.