Carnap's empiricist doğma and ontological relotivism
Carnap'ın görgücü görecelik doğması ve varlıkbilimsel görecelik
- Tez No: 124982
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN YOSS, DOÇ. DR. GÜROL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kısa Özet Carnap'ın Görgücü Dogması ve Varlıkbilimsel Görecilik Alper Türken Bu tez Carnap ve Quine'in varlıkbilim konusundaki görüşleri üzerine bir çalışmadır. Carnap'ın içsel/dışsal varlık sorulan ayrımı incelenmiştir. İçsel/dışsal ayrımının doğrulanabilirlik ilkesi üzerine temellendirildiği görüşü savunulmuştur. Doğrulanabilirlik ilkesine göre, analitik olmayan cümleler ancak doğrulanabilir iseler bilişsel anlam taşırlar. Bununla beraber, içsel/dışsal ayrımının, Carnap tarafından önerildiği yöntem ve ruha uygun bir şekilde, bütün cümlelere uygulanabileceği görüşü savunulmuşur. Ayrıca Carnap tarafından kabul edildiği şekliyle analitik/sentetik ayrımı anlatılmış, bu ayrımın rededildiği takdirde içsel/dışsal ayrımının da elde tutulamayacağı savunulmuştur. Son olarak, Carnap'ın cümlelerin deneysel içerikleri konusundaki kuramı incelenmiştir. Carnap'ın bilim dilinin tüm cümleleri için zayıf bir indirgemeciliğin, gözlem dilinin cümleleri için ise kuvvetli bir indirgemeciliğin geçerli olduğunu varsaydığı savunulmuştur. Kuvvetli indirgemeciliğin reddedilmesinin, Carnap'ın deneysel içerik ve deneysel anlamlılık konusundaki kuramlarını temelsiz bırakacağı savunulmuştur. İkinci bölüm, Quine'in varlıkbilimsel görecilik kuramının incelenmesine ayrılmıştır. Quine'in indirgemeciliği reddedişinin, analitik/sentetik ayrımını reddedişi ile birlikte, Carnap'ın mantıksal görgücülüğünden Quine'in varlıkbilimsel göreciliğine geçişi sağladığı savunulmuştur. Quine'in çevirinin belirsizliği, referansın belirlenemezliği ilkeleri ve varlıkbilimsel görecilik tartışılmıştır. TC. YÛKSEKÖĞRCTİMKOMUI DOKÜMANTASYON MDKKIZt
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Carnap's Empiricist Dogma and Ontological Relativism by Alper Türken This study deals with Carnap's and Quine's views on ontology. In the first chapter, Carnap's distinction of internal/external questions has been examined. I have argued that the internal/external distinction is based on the principle of confirmability, which requires all non-analytic sentences to be confirmable so that they can be considered cognitively meaningful. I have also argued that Carnap's internal/external distinction is applicable globally to all sentences, in line with the methodology and spirit with which Carnap introduced it. The analytic/synthetic distinction as it is held by Carnap has been documented. I have defended the view that if the analytic/synthetic distinction is rejected then the internal/external distinction cannot be retained. Finally, Carnap's theory of experiential import has been studied. I have argued that Carnap holds a weaker form of reduction ism to apply all sentences of the language of science and a stronger form of reductionism to apply exclusively to the sentences of the observation language. Once this stronger form of reductionism is rejected, Carnap's theory of experiential import and his criterion of empirical significance are left without any basis. The second chapter is devoted to a study of Quine's ontological relativism. I defended the view that Quine's rejection of reductionism together with his rejection of the analytic/synthetic distinction paves the way from Carnap's logical empiricism to Quine's ontological relativism. IllQuine's two relativistic principles, indeterminacy of translation and inscrutability of reference, and Quine's ontological relativism have also been discussed. IV